Gül "Dersim" arşivlerinin açılmasını istedi

Gül "Dersim" arşivlerinin açılmasını istedi

Dersim tartışması ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konuştu. Gül, arşivlerin açılması çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül video paylaşım sitesi Youtube'da soruları cevapladı. Cumhurbaşkanı'na Dersim tartışması ile ilgili sorular da yöneltildi.

Gül o soruya şu sözlerle cevap verdi: "Bugünlerde çok tartışılıyor bu, güncel bir konu haline geldi. Bu konuyla ilgili ben daha önce üniversite yıllarında okudum doğrusu. Bizim tarihimiz büyük bir tarih. Ama tarihin içinde acılı tatlılı günler oluyor. Yakın tarihimizin içinde Dersim olayları da üzücü olaylar. Benim bilgilerim çerçevisinde bunu biliyorum.

İnsanın vicdanına ve insan haklarıyla bağdaşmayacak, bu benim kendi bilgilerimden ulaştığım kanaattir. Bununla ilgili arşivlerin açılmasında hiç bir mahsurun olmadığı kanaatindeyim. Büyük devletler, büyük ülkeler tarihlerinden korkmazlar. Tartışmalı konularda da arşivlerimizi açıyoruz. Yeter ki günlük polemik mevzusu yapılıp, başka amaçlar peşined koşulmasın. Arşivlerin açılmasında bir bir sakınca görmüyorum."

Cumhurbaşkanı, Kürt sorunu ile ilgili sorulara da cevap verdi.

"İyi şeyler olacak" ifadesi hatırlatılınca Gül, "aslında iyi şeyler oldu. Daha iyi şeyler olabilirdi. Terör örgütü bunlardan rahatsız oldu ve saldırılar düzenleyerek bunu önlemek istedi" dedi.

Abdullah Gül'e öğretmen atamaları ile ilgili de sorular geldi. Cumhurbaşkanı "konuyu yakından takip edeceği" sözünü verdi.

Bedelli Askerlik konusuyla ilgili olarak ise Gül, "Bundan gelecek gelirlerin genel bütçe içine konulmadan, harcanacağı yerlerin açıkça belirtilmesi, özellikle de maddi imkanları olmadığı için askere giden ailelere bu fonlardan güçlü yardımların yapılması... Bunun çok dengeli bir şey olacağı kanaatindeyim" dedi.

Suriye ile ilgili "Bir ülkede iç savaşın olması, hele etnik ve mezhep temelleri üzerine... Bunu hiçbir yerde görmek istemeyiz. Komşumuzda hiç görmek istemeyiz" ifadesini kullanan Gül, kadına yönelik şiddet konusunda ise, "Erkeklerin en zayıf, belki de en utanılacak hallerinden birisidir bu" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS