Tokat'ta tehlikeli gerginlik!

Tokat'ta tehlikeli gerginlik!

Ekonomik nedenlerden dolayı Tokat'a gelerek Yazıcıoğlu Kooperatifi'nde çalışan işçiler ile sağ görüşlü bir grup arasında yaşanan gerginlik kavgaya dönüştü.

Tokat'ta iki inşaat işçisi arasında dün 'çiş' yüzünden çıkan kavga, bugün Tokatlı ve Doğulu işçiler arasında olaylarla devam etti.

Sopa darbeleriyle yaralanan 2 işçi hastaneye kaldırılırken, kavgayı havaya ateş açarak ayıran polis 4 kişiyi gözaltına aldı.

Bayrak yakıldığı ve 'Kahrolsun PKK' sloganları atıldığı iddiaları üzerine gerginlik tırmandı ve polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Kent merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Topçam Mahallesi'nde, Tokatlı müteahhidin yaptırdığı Yazıcıoğlu Sitesi'nin inşaatında çalışan 200 kadar işçinin karıştığı kavgaya dün inşaata bir işçinin işemesi neden oldu. Tokatlı bir işçi inşaatı üst kat balkonundan işerken, alt kattaki Doğulu bir işçinin üzerine sıçradı. İki işçi arasında çıkan kavgaya birkaç arkadaşı da karışırken, diğer işçilerin araya girmesiyle olay yatıştırıldı.

Meydan kavgası çıktı

Olayın dün kapandığı sanılırken, 7 ay önce Tokat'a gelerek inşaatta çalışmaya başlayan işçilerin bir Türk bayrağı yaktığı, Tokatlı işçilerin de Doğulu işçilere PKK'lı dedikleri söylentileri gerginliği tırmandırdı.

Bu sabah inşaatta işbaşı yapan işçiler arasında karşılıklı laf atmaların ardından saat 10.00 sıralarında iki grup taş ve sopalarla birbirine girdi. Kavgayı haber alıp gelen polis ekibi havaya ateş ederek kavgayı güçlükle ayırdı. Sopa darbeleriyle yaralanan Tokatlı işçiler Salih Günhan ile Hüseyin Dilibal'ın, kaldırıldıkları Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı.

Doğulu işçiler koruma altında

Aralarında inşaatta çalışan işçilerin yakınlarının da bulunduğu kişilerin gelmesiyle toplanan öfkeli kalabalık 'Kahrolsun PKK' sloganları atarak, Doğulu işçilere saldırmak istedi.

Bölgeye sevk edilen çok sayıda polis, Doğulu işçilerin kaldığı barakalara öfkeli kalabalığı yaklaştırmazken, hem inşaatın bulunduğu bölgede hem de kentte kentte geniş güvenlik önlemi aldı. Olaylarla 4 kişi gözaltına alınırken, soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Topçam Mahallesi'ndeki Yazıcıoğlu Sitesi'nin inşaatını yapan şirket, olaylar üzerine çalışmaları durdurdu.

Şirket yetkilisi Vural Diril, olaylar nedeniyle bazı işçilerin kendi istekleriyle işten ayrıldığını, 'verimsiz' görülen bazı işçilerin de işlerine son verildiğini söyledi. Diril, hem kendisi ayrılan hem de çıkarılan işçilerin ücretlerini ödediklerini sözlerine ekledi.

Valilikten açıklama

Tokat Valiliği'nce, kentte inşaat işçileri arasında çıkan kavgayla ilgili olarak yapılan açıklamada, konunun siyasi herhangi bir olayla veya birtakım basın ve yayın organlarında ifade edildiği gibi etnik çatışma ile alakasının olmadığının anlaşıldığı bildirildi.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Topçam Mahallesi Yazıcıoğlu mevkisinde bir firma tarafından sürdürülmekte olan kooperatif inşaat alanında, bugün, çalışan işçiler arasında çıkan kavgayla ilgili olarak bazı basın ve yayın organlarında çıkan haberlerdeki iddia edilen konuların kamuoyunu yanlış yönlendirebileceğinin değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Meydana gelen olayın çalışmakta olan işçiler arasında çıkan bir kavgadan ibaret olduğu, kavganın siyasi herhangi bir olayla ilgisinin olmadığı, birtakım basın ve yayın organlarında ifade edildiği gibi etnik çatışma ile alakasının olmadığı, meydana gelen kavganın işçilerin aralarında yapmış oldukları iş ile alakalı çıkan anlaşmazlıktan ibaret olduğu, bunun dışında herhangi bir sebebinin bulunmadığı anlaşılmıştır. Vatandaşlarımızın huzur ve güveninin sağlanması için Valiliğimizce gerekli tüm önlemler alınmış olup, meydana gelebilecek olaylara karşı görevlilerimizin titiz ve yoğun çalışmaları devam etmektedir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS