21 milyon TL'lik hacize karşılık, imar değişikliği

21 milyon TL'lik hacize karşılık, imar değişikliği

Kuşadası Belediye Meclisi, Ankaralı işadamı Kadir Turgut'un rekreasyon alanı olarak görünen Ada Göl Mevkisi'ndeki 17 dönümlük arazisinin imarını turistik tesis olarak değiştirdi. İşadamı Turgut, arazisinden izinsiz toprak alındığı için belediyeyi mahkemeye verip, tüm banka hesapları ile taşınmazlarına haciz koydurtmuştu.

Kuşadası Belediyesi, 6 yıl önce Ak Partili başkan Fuat Akdoğan döneminde, Tusan Otel arkasında yer alan ve mülkiyeti belediyeye ait olan Ada Göl'ün koku üretmesi ve olumsuz bir görüntü yaratması nedeniyle çevre düzenlemesi yaptı. Göl hafriyat yapılarak derinleştirildi, etrafına ağaçlar dikilerek mesire yeri ve rahvan at yarışları sahası yapıldı.

İşadamı Kadir Turgut, belediye ekiplerinin gölde yaptığı çalışmalar sırasında, kendisine ait imar planlarında rekreasyon alanı olarak görünen araziden toprak alındığı ileri sürüp, konuyu mahkemeye taşıdı. Bilirkişinin, arazisinden 4 bin 200 kamyon toprak alındığını belirten raporu üzerine Turgut, belediye aleyhine dava açtı.

Kuşadası Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki dava 2006 yılının Ocak ayında sonuçlandı. Mahkeme, belediyenin işadamına 4 milyon 434 bin lira ödenmesine karar verdi. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin bu kararını onadı. İşadamı Turgut'un avukatları kararın ardından Kuşadası Belediyesi'ne 1. İcra Müdürlüğü'nde icra takibi başlattı. Turgut'un avukatı Mehmet Sinan İnce, Kuşadası Belediyesi'nin icra sürecinde yatırdığı ve bloke edilen miktar dahil, yasal faizleriyle 21 milyon 641 bin liraya ulaşan alacaklarının tahsili için harekete geçti.

Hacze karşı imar değişikliği mi?

Bu gelişme üzerine işadamı Kadir Turgut'un hacizden vazgeçmesi için girişimler olduğu konuşulmaya başlandı. Ardından, Kuşadası Belediye Meclis üyesi DSP'li Yusuf Güneş, işadamı Turgut'un arazisinin imarında değişiklik talebinde bulundu. Güneş'in bu talebi Kuşadası Belediye Meclisi'nin dün yapılan aralık ayı toplantısında gündeme geldi. Sert tartışmaların yaşandığı toplantıda inşaat mühendisi Güneş, "Bu imar değişikliği ile açılan davaların tamamı ortadan kalkacak. Pazaryeri yapmak istediğimiz yer üzerindeki haciz kalkacak. İcra dairesinde tutulan hacizli 2 milyon lira serbest kalacak. Yani imar değişikliği bir nevi alacaklar karşılığında olacak" dedi.

Diğer belediye meclisi üyelerinin de konuyla ilgili düşüncelerini söylemesinin ardından oylamaya geçildi. İmar değişikliği talebi DSP'li Yusuf Güneş ile 14 CHP'li üyenin oylarıyla kabul edildi. Değişiklik ile işadamı Turgut'un rekreasyon alanı olarak görünen Ada Göl Mevkisi'ndeki 17 dönümlük arazisinin imarı turistik tesise dönüştürüldü. AK Partili 2, CHP'li 2, bağımsız 3 üye ise ret oyu kullandı. Belediye Meclisini 2 bağımsız, 1 DP'li üyesi ise mazeret gösterip oylamaya katılmadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS