Biden, Erdoğan'ı evinde ziyaret edecek

Biden, Erdoğan'ı evinde ziyaret edecek

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye'de. Ankara'da TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Biden, İstanbul'a geçti. Joe Biden, Başbakan Erdoğan'ı Üsküdar Kısıklı'daki konutunda ziyaret edecek.

Biden ve beraberindeki heyeti taşıyan "Air Force Two" uçağı, saat 23.30'da Esenboğa Havaalanı'na indi. Biden'ı alanda Türkiye'nin WashingtonBüyükelçisi Namık Tan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve AnkaraVali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş ile diğer yetkililer karşıladı.

Biden ilk olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü. Çiçek, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'a kahvaltı verdi.

Mecliste verilen kahvaltıda, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile Başbakanlık Başdanışmanı ve Kamu Diplomasisi Koordinatörü İbrahim Kalın da bulundu.

Gül ile Biden ne konuştu?

Daha sonra Anıtkabir'i ziyaret eden Biden, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 2 saatlik bir görüşme yaptı.

Biden ile yaptığı görüşme hakkında açıklamalarda bulunan Gül, Türkiye ve ABD'nin terör örgütü PKK'ya karşı mücadelesinin daha güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden'i ABD Senatosu Dışilişkiler Komitesi Başkanlığı döneminden beri tanıdığını belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Hukukumuz olduğu için görüşme biraz uzun sürdü. Görüşmede genellikle bölge meselelerini konuştuk. Türk-Amerikan ilişkilerinde çok önemli yeri olan dosyaları da görüşme fırsatı bulduk" dedi.

Curbaşkanı Gül, "ABD, PKK'ya karşı mücadelede yeni bir açılım yapabilecek mi?" sorusunu ise "Daha güçlü bir şekilde devam edecek. Bunun çok iyi farkındalar. Bu konuda Irak'ta yaptığı görüşmeler hakkında bir çok kesin, kati bilgi verdi. Hem de burada söylediği şeyler iyi şeylerdi. Bunları karşılıklı takip edeceğiz" diye yanıtladı.

İstanbul'a geçti, Erdoğan'ı ziyaret edecek

Ankara'daki temaslarını tamamlayan Biden'i taşıyan özel uçak, saat 16.00'da Atatürk Havalimanına indi. Biden'i, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevinde ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Scott F. Kilner ile öteki yetkililer karşıladı.

Bu arada, Biden'i taşıyan özel uçağın Atatürk Havalimanına inmesinden saatler önce devlet konukevi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.

Konukevinin önünde park edilen araçlar, çekici yardımıyla kaldırıldı.

ABD'li korumalar tarafından devlet konukevinin otoparkında bulunan otomobiller ve kendi kullanacakları araçlar eğitimli köpekler yardımıyla kontrol edildi.

Biden, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Üsküdar Kısıklı'daki konutunda ziyaret edecek. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Biden'in Erdoğan'a ziyaretinin saat 13.30 sıralarında gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bu arada, ABD Başkan Yardımcısı Biden'in yarın yapacağı ziyaret nedeniyle ABD'li bir heyet, Başbakan Erdoğan'ın Kısıklı'daki konutunun çevresinde incelemelerde bulundu.

Biden, Türkiye'nin ardından temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'ageçerek, 5 Aralık'ta ABD'ye dönecek

.-Ziyarette neler konuşulacak-

Biden'ın ziyareti sırasında yapılacak görüşmelerde Türkiye ile ABD'nin PKK ile mücadele konusundaki işbirliği, "Arap baharı"yla ilgili gelişmeler ve bu çerçevede Suriye'yle ilgili son durum, Kıbrıs sorunu ve devameden müzakereler, Türkiye-ABD ikili ilişkileri başta olmak üzere çok geniş bir yelpazedeki konuların ele alınması bekleniyor.

Joe Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tony Blinken, ziyaret hakkında yaptığı bilgilendirmede, ABD Başkan Yardımcısının Türkiye'de ilk olarak terörörgütü PKK ile mücadelede ABD'nin Türkiye'ye sağladığı yardımı konuşacağını belirtmişti.

Blinken, Heybeliada Ruhban Okulu'nun tekrar açılması, Afganistan,Türkiye-İsrail ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin de gündeme geleceğinibelirtmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS