Bingöl'de PKK'ya darbe!

Bingöl'de PKK'ya darbe!

Bingöl'de güvenlik güçlerinin PKK'ya yönelik üç ayrı bölgede düzenlediği operasyonda 14 sığınak, 2 depo ve 2 mevzi ele geçirildi.

Sığınaklarda, kullanılmaya hazır patlayıcı maddeler, bomba yapımında kullanılan malzemeler, mühimmatlar ile yaşam malzemeleri ele geçirildi.

Bingöl'de güvenlik güçleri PKK'yı etksiz hale getirmek için merkez Ortçanak Köyü, Genç İlçesi'nin Dikpınar Köyü ve Gerçekli Köyü Bayramlı Mahallesi'ninin kırsal alınında olmak üzere 3 ayrı bölgede 3-4 Aralık tarihlerinde operasyon düzenledi.

Havadan helikopterlerin destek verdiği operasyona, Jandarma Özel Harekat Timleri, patlayıcı madde uzmanları, mayın arama köpekleri katıldı.

Bingöl Valiliği, operasyonda, PKK'lıların gizlendiği 14 sığınak, 2 depo ve 2 mevzi bulunduğunu açıkladı.

Sığınak, depo ve mevzilerde yapılan aramalarda, 2 RPG-7 antitank mühimmatı, 2 RPG-7 antipersonel mühimmatı, 2 RPG-7 sevk fişeği, 11 Kannas fişeği, 3 adet güneş paneli, 4 adet nehir geçişlerinde kullanılan şişme bot, güvenlik güçlerine zaiyat vermek amacıyla 105 kilo patlayıcı ve 200 gram plastik patlayıcı ile hazırlanmış, 9 adet kullanılmaya hazır el yapımı patlayıcı madde düzeneği, el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılan yaklaşık 50 kilo amonyum nitrat, patlayıcının etkisini artırmak maksadıyla 5 adet piknik tüpü, 350 kiloya yakın çeşitli yiyecek malzemesi, bol miktarda ameliyatta kullanılan neşter, serum ilaç ile mutfak ve yaşam malzemesi ile ve 1 adet oto alarmı ele geçirildi.

Bingöl Valiliği açıklamasında, 1 Ağustos 2011 günü Genç-Suveren-Şeyhali tüneli bölgesinde tren geçişi esnasında, demiryoluna döşenen el yapımı patlayıcı maddenin patlatılmasında da oto alarmı kullanıldığını belirtti.

2011'de 12 PKK'lı öldürüldü

Bingöl Valiliği, il genelinde 2011 yılında kırsıl alanda icra edilen operasyonel faaliyetlerde 12 teröristin etkisiz hale getirildiğini, terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan 12 kişini yakalandığını açıkladı.

Valilik, bu süre içinde teröristler tarafından kullanılan arazide gizlenmiş vaziyette 56 sığınak ve depo ile 14 adet mevzi tespit edildiğini belirterek, sığınak, depo ve arizede yapılan aramada güvenlik güçlerine zaiyat vermek amacıyla tuzaklanmış 12 basma düzenekli, 7 uzaktan komutanı, 10 kullanılmaya hazır ve 1 özel anahtar sistemi ve elektronik devre kartı bulunan toplam 30 el yapımı patlayıcı medde düzeneği bulunduğunu belirtti.

Güvenlik güçleri ayrıca, el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılan yaklaşık 1.3 ton amonyum nitrat, 2 kilo C-4 plastik patlayıcı, 300 gram A-4 patlayıcı, 1 M-16 piyade tüfeği, 1 dürbanlu Kannas keskin nişancı tüfeği, 7 Kalaşnikof tüfek, 1G-3 piyade tüfeği, 1 RPG-' roketatar, 1 tabanca, silahlara ait çok sayıda mühimmat, 15 adet el bombası, 3.5 tona yakın çeşitli yiyecek malzemesi, bol miktarda ameliyatta kullanılan neşter, serum, ilaç ile mutfak ve yaşam malzemesi ele geçirdi.

Valililik, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla ele geçirilen malzemelerin olay yerinde ihma edildiğini ve sığınıklarında tahrip edildiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS