CHP'den 'acil demokrasi' paketi

CHP'den 'acil demokrasi' paketi

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, "Acil Demokrasi Paketi" kapsamında bazı suçlarda zaman aşımının kaldırılmasını öngören kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

Tarhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hazırlanan kanun teklifi hakkında bilgi verdi.

Tarhan, TBMM Başkanlığı'na bugün sunacaklarını belirttiği yasa teklifinin, geçmişte halka büyük acılar yaşatan faili meçhul cinayetlerin faillerinin yakalanması ve cezalandırılması için yol açıcı olacağını söyledi.

Tarhan, "Faili meçhul cinayetler, tarihimizin yüz karası olan... Toplu ateşe atılmalar... Derin devlet, mafya ilişkilerinin ürünü olan cinayetler... Geçmişte halkımıza büyük acılar yaşatmış. Bunların çözümü ve bunlar hesaplaşma ve yüzleşme için Acil Demokrasi Paketinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yüzleşmek istemeyen kimmiş, tabii onun da çok önemli bir testi, sınaması olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi "faili meçhul değilmiş gibi görünen" ancak, derin faillerinin bilinmediği konularda, yasa tekliflerinin ön açıcı bir düzenleme olacağını savunan Tarhan, şöyle konuştu:

"Burada en önemli şey; hani faili meçhul değilmiş gibi görünüp de örneğin, Hrant Dink cinayetinde, görünürde failleri olan ancak derin faillerinin kim olduğunu henüz bilemediğimiz konularda bizim önümüzü açacak düzenleme olduğunu düşünüyorum. Yani gerçek faillerin yakalanması ve cezalandırılması anlamında çok önemli yol açıcı bir madde olduğunu düşünüyorum bu teklifin. Karşılaştırmalı hukukta da buna ilişkin incelemelerimizi yaptık. Pek çok örneği var, Avrupa ve dünya ceza hukuk sisteminde yeri var böyle bir düzenlemenin. Yaptığımız çalışmaya güveniyoruz. AKP'nin özellikle bu konuda ne düşüneceğini
merak ediyoruz."

"Zaman aşımı"

Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu da "zaman aşımı probleminin" uzun zamandır kamuoyunun gündeminde olduğunu anlatarak, "Faili meçhuller ve kayıplar bakımından özellikle çok konuşuluyor. Aynı zamanda devam eden davalar açısından da zaman aşımı problemi yakın zamana kadar hep Türkiye'nin gündeminde oldu. Bugün biliyorsunuz, Sivas davası var. Sivas davasının da zaman aşımına uğraması riski var. Bu nedenle CHP Meclis Grubu olarak, Türk Ceza Kanunu'da zaman aşımını düzenleyen 66 ve 68. maddelerde değişiklik yapılması konusunda bir teklif hazırladık" açıklamasında bulundu.

"Teklifimize göre, kasten öldürme, işkence, ağırlaştırılmış işkence ve çocuklara cinsel istismar suçlarında zaman aşımı hükümlerinin uygulanmaması öngörülüyor" diyen Tanrıkulu, teklifin bugün TBMM Başkanlığı'na sunulacağını söyledi. Tanrıkulu, şöyle devam etti:

"Umuyoruz, AKP bu teklife destek verir. Bununla da ayrıca AKP'yi test etmiş olacağız. Gerçekten failleri kim koruyor? Faillerin yargılanmasını kim engelliyor, kim engellemek istemiyor? Faillerin cezalandırılmasını kim istiyor, kim istemiyor? Bu teklifle bu ortaya çıkacak. Buradan kendilerine çağrıda bulunuyoruz: Bu teklife destek olun. Hemen yasallaştıralım. Böylece bugüne kadar teslim olmamış, failler bakımından onların teslim olmasını sağlayacak bir yolu da açmış olalım. Biliyorsunuz 1990'lı yıllarda Güneydoğu'da yüzlerce faili meçhul cinayet olmuştur. Bunlardan bir kısmı 20 yıllık zaman aşımına tabi. Bu nedenle
bir kısım failler bu sürenin geçmesini bekliyor. 30 yıla yaklaşan zaman aşımı süreleri var. Bunların yargılamalarının donma riski var. Halen süren soruşturma ve davalara uygulanması gerektiği konusunda teklifimizde geçici madde var."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS