"Sen git amirin gelsin!"

"Sen git amirin gelsin!"

Adapazarı'nda 17 Ağustos depreminde hasar gören ve orta hasar raporu verilen binaların elektrik ve sularının kesilmesi sırasında, valiliğin listesinde "orta hasarlı" görülen Yeni Gün Mehtap Camii'ne gelen ekiplere cemaat engel oldu. Cemaat, görevliye "Sen git amirin gelsin" diye karşı çıktı.

Adapazarı kent merkezinde Yeni Gün Mahallesi'nde bulunan Yeni Gün Mehtap Camii'ne 17 Ağustos depreminde hasar gördüğü ve zemininde sıvılaşma olduğu belirtilerek "orta hasarlı" raporu verildi.

Cami Derneği Başkanı Hasan Gülcan'ın bir yıl sonra yeniden inceleme yaptırıp "sağlam" raporu aldığı söylense de Sakarya Valiliği'nin listesinde Yeni Gün Mehtap Camii'nin "orta hasarlı" binalar listesinden silinmedi.

Van depreminden sonra hasarlı binaların yıkımı konusu gündeme gelip, Adapazarı'nda 1301 hasarlı binanın tahliyesine yönelik olarak su ve elektriğin kesilmesine dün başlandı.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Sakarya Su Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri bugün öğle namazı öncesi, valilikteki "orta hasarlı" binalar listesinde bulunan Yeni Gün Mehtap Camii'ne gelerek elektrik ve suları kesmek istedi.

Namaz için toplanan cemaat ise "Namazı kılalım, konuşuruz" diyerek ekiplerin beklemesini istedi.

Namazın tamamlanmasından sonra Dernek Başkanı Hasan Gülcan, ekipteki görevlilere Bayındırlık Bakanlığı'ndan 2000 yılında aldığını söylediği "sağlam" raporunu gösterdi, elektrik ve suyu kesemeyeceklerini söyledi.

Sakarya Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü görevlisi "Bu rapor bizi bağlamaz. Ancak Büyükşehir Belediyesi'nden gelecek rapor olursa işlem yapmayız" deyince tartışma alevlendi.

Cemaatten, "Bu terbiyesizlik. Bir memurun yaptığı hata camiye mal olacak. Saçma sapan iş. Çatlak yok hasar yok. Geldiğin gibi git. Sana emir veren amirin gelsin" sesleri yükseldi.

Cemaatin derinişi karşısında görevlileri su ve elektriği kesemeden camiden uzaklaştı.

Dernek başkanı Hasan Gülcan, gelişmeleri takip eden gazetecilere, 26 yıllık caminin 100 kişilik cemaati bulunduğunu, ellerinde "sağlam raporu" olduğunu, camiyi yıktırmayacaklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS