Bülent Arınç'ı kaçak ilan etti

Bülent Arınç'ı kaçak ilan etti

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bakanlığına bağlı ilgili kuruluşların bütçelerinin görüşmelerine katılmayan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç'ı "Dün bir kaçak bakan vardı: Bülent Arınç. Kendine bağlı kurumların hesabını vermedi" sözleri ile eleştirdi.

MHP'li Vural, TBMM'de 2012 yılı bütçesi görüşmeleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Vural, TBMM'nin en önemli gücünün "bütçe yapmak" olduğunu belirterek, hükümetin milletten topladığı gelirin ve harcamalarının hesabını vermesi gerektiğini söyledi.

Vural, iktidar partisinin bakanlarının bütçeye göre programlarını yapmaları ve TBMM'de bütçelerini savunması gerektiğini ifade ederek, "Sayın Arınç TBMM'de olmak istememiş olmalı ki... Yurt dışına çıkacağı önceden belliyse ona göre başka güne aktarırsın. Maalesef onun yokluğunda bakanlığının bütçesinin görüşmeleri yapıldı" dedi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Başbakan özel temsilcisi olarak Oslo'da yaptığı görüşmelerle ilgili sorduğu sorulara yanıt alamadığını belirten Vural, "Millete hesap vermesi gerekenler bu sorulara cevap veremedi. Yüreksiz adam" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın sorulara "MİT'in görevlerini" anlatarak yanıt verdiğini söyleyen Vural, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'ın ise görüşmeleri övdüğünü kaydetti. Vural, "Hesaptan kaçan, hesap vermeyen AKP, bu görüşmelerin üstünü örtme gayretinin içine girmiştir. Milletime şikayet ediyorum. Biz kovalayacağız, o hesap gününü yakalayacağız" ifadesini kullandı.

Dersim isyanı ile ilgili "tarihle yüzleşmek gerekir" denildiğini ancak Ermenistan Cumhurbaşkanının da aynı ifadeleri kullandığını iddia eden Vural, şöyle konuştu: "Ermenistan Cumhurbaşkanı 'Türk liderler er ya da geç soykırım anıtının önünde diz çökerek özür dileyecekler' ve 'Tarihle yüzleşmek' gerektiğini söylüyor. Ermenistan Cumhurbaşkanı Türk askerlerini, Nazi askerlerinin yaptıklarına benzetme alçaklığına giriyor. Ermenistan Cumhurbaşkanı bunları söyleme cesareti buldu. 'Bu ne kadar erken olursa Türk halkı için o kadar iyi olur' diyor. Bunlara yüz veren kim? Ermenistan protokolleri askıya almışken, Türkiye bu protokolleri tekrar Meclis'e göndermiştir. Bu Türkiye'yi özür dilemeye götüren sürecin başlangıcıdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS