Antalya Belediyesi'ne zimmet operasyonu

Antalya Belediyesi'ne zimmet operasyonu

Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğünün 32 çalışanı "zimmet" suçlamasıyla gözaltına alındı. Kuruma gelen şikayetler üzerine savcılığa yapılan suç duyurusuyla başlatılan soruşturmada 40 milyon fatura incelemeye alındı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde ASAT'ın Dumlupınar Bulvarı'ndaki genel müdürlük binasına geldi.

Polis ekipleri, 8'i kadın 28 veznedar ile kredi kartlarını kullanmaları için ASAT memurlarına tahsis eden 4 kişiyi, "zimmet" suçlamasıyla gözaltına aldı. Genel müdürlükte arama yapan polis, bazı evraka el koydu. Zanlıların sorgusunun Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde sürdürüldüğü bildirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilip Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü'nde parmak izleri alınan 32 şüpheli, sabıkalılar albümü için fotoğraflarının çekilmesinin ardından Organize Suçlar Büro Amirliği'ne götürüldü.  Şüphelilerin ifadelerinin ardından adliyeye sevk edileceğini kaydeden polis, 2 kişinin daha arandığını açıkladı.

İncelenen fatura sayısı 30-40 milyon

ASAT Genel Müdürü Fethi Yalçın, 2004 yılından bugüne elektronik ortamda yapılan tüm tahsilatların incelendiğini hatırlatarak, 30-40 milyon adet faturanın tarandığını aktardı. Yalçın, taranan faturaların tutarı hakkında ise bilgi vermedi.

ASAT Genel Müdürü Fethi Yalçın da "zimmet" operasyonuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Yalçın, 26 Ağustosta kendilerine bazı veznedarların vatandaşlardan borçları karşılığı para aldıkları, borcu da kendilerinin ve yakınlarının kredi kartlarıyla ödedikleri yönünde ihbar geldiğini söyledi. Yalçın, ihbarın ardından ASAT'ın Teftiş Heyeti Başkanlığına olayın soruşturulmasıyla ilgili talimat verdiğini, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti. Olayı araştırmak için 10 kişiden oluşan özel ekip kurduğunu bildiren Yalçın, ekibin 3 ay içinde ASAT'a ilk ödemenin yapıldığı 2004'ten bu yana ödenen 40 milyon fatura içinde kredi kartıyla ödeme yapılan 2,5 milyon faturayı incelediğini söyledi.

Bankalar aracılığıyla kredi kartı ödemelerine tek tek baktıklarını ve özellikle soyadı benzerliklerini aradıklarını belirten Yalçın, araştırma sonucunu cumhuriyet başsavcılığına ilettiklerini bildirdi.

Soruşturmanın ardından bazı veznedarların kendilerine gelen nakit yerine ödemeleri kredi kartıyla yaptıklarını tespit ettiklerine dikkati çeken Yalçın, bu yöntemle vatandaşın ya da ASAT'ın herhangi bir kaybı bulunmadığını kaydetti.

ASAT kasalarında para kaybına rastlanmadığını belirten Yalçın, "İç işleyiş olarak personelin bazılarının yaptığı hareket bize göre suç unsuru oluşturmaktadır. Bu olay tamamen yargıya intikal ettirilmiştir. ASAT Genel Müdürlüğü birtakım olayları asla örtbas etmez, olayların üzerine gider, bu kendi içimizden de olsa" dedi.

Olayla ilgili idari soruşturma da başlattıklarını kaydeden Yalçın, "Bu olay nedeniyle hiçbir abonemiz zarar görmemiştir. Veznedarların neden bu şekilde yaptıklarını da sorgulatıyoruz. Kentin çeşitli noktalarında 15 ödeme bayimiz mevcut. Çeşitli ödeme bayilerinden bu olaylar yapılmış" diye konuştu.

Gözaltına alınan veznedarların yerini doldurduklarını ve hizmette eksik meydana gelmediğini belirten Fethi Yalçın, olayın her safhasında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ı bilgilendirdiklerini, Akaydın'ın konuya hassasiyetle yaklaştığını ve olayın üzerine gidilmesi için kendisine talimat verdiğini bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS