"Bardak mı kırmam gerekiyordu?"

"Bardak mı kırmam gerekiyordu?"

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Özür dilenmeyince öfkemi, tepkimi, bardak kırarak yaptım. AK Parti Grup Başkanvekili'nin sözlerini geri alması için bardak mı kırmam gerekiyordu? İçtüzüğün gereği yapılsaydı, bunlar yaşanmazdı" dedi.

Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis Başkanvekillerinin, frak giydikten sonra, parti rozetlerini çıkarıp, Başkanlık Divanı'nda tarafsız ve bağımsız olması gerektiğini kaydetti.

Kaplan, Meclis'in açılışından bu yana yaşanan sert tartışma, kavgaların hep AK Parti'li erkek başkanvekilleri yönetiminde olduğunu söyledi.

Kaplan, AK Parti'li erkek başkanvekilinin, partisinin grup başkanvekilini uyarmadığını, özüre davet etmediğini, İçtüzük disiplin hükümlerini işletmediğini tam tersine "engizisyon mahkemesi" kurarak kınama ceza verilmek istendiğini belirtti.

Kaplan, Meclis Başkanvekili'nin bu tutumuna sessiz kalamadığını, üç kez uyardığını, "gereğini yap, tarafsız ol" dediğini ifade ederek, "Göreviniyerine getirmedi, bu nedenle çekilmesini istedim. Başkan gereğini yapmadı, özür  dilenmeyince öfkemi, tepkimi, bardak kırarak yaptım. Sonra Başkan, kınama cezası vermekten vazgeçti. Grup başkanvekili sözlerini geri aldı. Bunun için bardak mıkırmam gerekiyordu. Hayır, İçtüzüğün gereği yapılsaydı, bunlar yaşanmazdı" diye konuştu.

"Erkeklerden daha adil"

Kadın Meclis Başkanvekilleri görevde olsaydı, böyle bir olayın yaşanmayacağını, İçtüzüğü işletip, gereğini yapacaklarını belirten Kaplan, kadın başkanvekillerinin erkeklerden daha adil, tarafsız görev yaptığını söyledi.

Kaplan, "milletvekili kemikleri kırılırken susan yandaş medyanın, bir kırık bardakta fırtına kopardığını" ileri sürdü.

"Sinirlerin yay vaziyetinde" olduğu Mecliste en sorumlu davranan grubun BDP olduğunu ifade eden Kaplan, Meclis'in bu hale gelmesinden iktidar ve anamuhalefeti sorumlu tuttu.

Kaplan, Mecliste grubu bulunan partilerin liderlerine, Meclis'in açılışından bu yana yaşanan gerginlikleri gidermek, daha vahim olaylarınyaşanmasını engellemek için harekete geçme çağrısında bulundu.

Yaşanan olay nedeniyle özeleştiri yapıp yapmadığının sorulması üzerineKaplan, "Bu yaşanılmaması gereken bir olay" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarının sorulması üzerine Kaplan, AK Parti'nin lider bir parti olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın otoritesi ve örgütsel disiplini, gücünün parti üzerinde son derece etkiliolduğunu söyledi.

Kaplan, Erdoğan'ın sağlığına kavuşup, bir an önce görevine dönmesi, bütün partilerle diyalog, müzakere sürecini geliştirerek, operasyonlar yerine, demokratik çözümü Meclis'te aramanın kanallarını açmasının ülkenin selametine olduğunu kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS