YAŞ'ta Suriye görüşüldü

YAŞ'ta Suriye görüşüldü

Yüksek Askeri Şura Ankara'da Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıda, iç güvenlik harekatı ve hudut güvenliğine yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerinin icra ettiği faaliyetler görüşüldü.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleri, sabah ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Başbakan Erdoğan, Aslanlı Yol'un başında komutanlar tarafından karşılandı. Şura üyeleri, Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında, üzerinde "YAŞ üyeleri" yazan kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk eşliğinde, Aslanlı Yol'dan yürüdü.

Erdoğan'ın, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Erdoğan başkanlığındaki heyet, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Burada Anıtkabir özel defterini imzalayan Erdoğan, deftere yazdıklarını yüksek sesle okudu. Başbakan Erdoğan, deftere şunları yazdı:

"Yüksek Askeri Şura kış dönemi çalışmaları vesilesiyle tüm Şura üyelerimizle birlikte Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasını bugün bir kez daha şükranla yad ediyoruz. Gazi'nin 'en büyük eserim' diye niteleyerek bizlere miras bıraktığı Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak ve kuruluşundaki heyecan, coşku ve çok renkliliği muhafaza ederek en ileri demokratik standartlara kavuşturmak için kararlı mücadelemizi sürdürüyoruz. Tüm şehit ve gazilerimizin mübarek emaneti olarak gördüğümüz Türkiye Cumhuriyeti, kardeşlik, birlik ve dayanışma duyguları içinde bölgesel ve küresel bir güç olma yolundaki hedeflerine sarsılmaz bir şekilde ilerliyor. Sağlam ve güçlü ekonomisi, ileri demokratik standartları, bölgesel ve  küresel barışa yaptığı katkılarla tüm dünyada gıptayla izlenen Türkiye, kadim medeniyet mirasından devraldığı sorumlulukları da hakkıyla yerine getiriyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de, tarihinden ve zaferlerinden aldığı ilhamla güçlü, modern ve caydırıcı yapısıyla ülkemizin güvenliği, bölgemizin barış ve istikrarının teminatı olmaya devam ediyor. Bu şuurla yürüttüğümüz Aralık 2011 Yüksek Askeri Şura çalışmalarının, ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyor; bu vesileyle ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz."

Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Çakmak Salonu'nda sabah saatlerinde başlayan olağan toplantıya geçildi. Öğle verilen aranın ardından devam eden YAŞ toplantısında, başta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin personel, eğitim, disiplin konuları olmak üzere planlı faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantının sona ermesinin ardından Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndan ayrıldı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Yüksek Askeri Şura Olağan Toplantısı'nda, iç güvenlik harekatı ve hudut güvenliğine yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerinin icra ettiği faaliyetlerin görüşüldüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık durumunun incelenerek, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlarla bu ihtiyaçları karşılamak için alınan tedbirlerin değerlendirildiği bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS