BDP'li belediyelere operasyon

BDP'li belediyelere operasyon

Batman ve Siirt'te yapılan operasyonlarda aralarında BDP milletvekili Tuncel'in ağabeyinin de bulunduğu 65 kişi gözaltına alındı. DİHA muhabiri Abdullah Çetin de gözaltına alınanlar arasında.

Batman Belediyesi'ne bu sabah saatlerinde operasyon yapılırken 48 kişi gözaltına alındı. Batman Belediyesi etrafında ve hizmet binası çevresinde çok sayıda polis bulunurken, belediye binasına giriş çıkışlar da kimlik kontrolü ile yapılıyor.

Batman'daki operasyon kapsamında Diyarbakır'da gözaltına alınanlar arasında BDP İstanbul Milletvekili Sebahattin Tuncel'in ağabeyi Ertuğrul Tunceli, eşi Evin Tuncel ile BDP PM üyesi ve Yerel Yönetimler Komisyonu Üyesi Ercan Aslan'da bulunuyor. Diyarbakır'da mühendislik bürosu bulunduğu belirtilen Milletvekili Tuncel'in ağabeyi Ertuğrul Tuncel'inde aralarında olduğu 7 kişi, soruşturmanın sürdürüldüğü Batman'a gönderilecek.

Şu ana kadar Batman'da gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Mehmet Veysi Dilekçi, Belediye Teknik Başkan Yardımcısı Hayrettin Caymaz, Belediye Başkan Danışmanı Veysel Çotak, Belediye Meclis Üyesi Salih Altun, Muhasebe Müdürü Abdurrahman Çağıl, İmar Müdürü Mehmet Demiral, Mühendis Ömür Saraç, İç Mimar Serpil Acar, Tekniker Nuri Arı, İnşaat Teknikeri Murat Ekmen ile Hüseyin Usalan ve Oktay Onatlı. Bu arada Belediye Meclis Üyesi Çiğdem Demir'in de evinin arandığı ama Demir'in gözaltına alınmadığı belirtildi.

Batman Valiliği tarafından yapılan açıklamada Batman Belediyesi'ndeki operasyon kapsamında 48 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, Batman Belediyesi'nde "imar izinleri ve ruhsat işlemlerinden rüşvet alınması ve terör örgütüne aktarılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığı" belirtildi. Açıklamada, "Soruşturma kapsamında 16 Aralık 2011 tarihinde 48 kişi gözaltına alınmış bulunmaktadır. Soruşturma ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gizlilik ve kısıtlama kararı verilmiştir. Konuyla ilgili adli ve idari işlemler devam etmektedir" denildi.

Siirt'te 17 gözaltı

Siirt'in Kurtalan İlçesi'nde belediye binası, BDP İlçe Örgütü, Eğitim Destek Evi, Belediye Kültür Evi'nde de aramaların yapıldığı bildirildi. Operasyonda şu ana kadar biri DİHA muhabiri 17 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyon çerçevesinde Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz'ın da evine baskın yapılırken, Belediye Başkanı Yılmaz'ın çocukları Mesut ile Cemil Yılmaz'ın polis tarafından darp edilerek gözaltına alındığı bildirildi. Evdeki aramanın ardından Belediye Başkanı Yılmaz, belediyeye getirildi.

Kurtalan'da şu ana kadar gözaltına alınanların isimleri şöyle: Belediye Meclis üyeleri Şakir Evirgen, Ahmet Keklik, Enise Esmer, Selamet Tadik, BDP eski İlçe Başkanı Abdulgaffur Kabilay, Sinem Ateş, Esmer Baran, Emin Eren, Mesut Yılmaz, Cemil Yılmaz, aynı operasyon çerçevesinde İstanbul'da Sinem Ateş, Belediye Meclis üyesi Ünal Bozyiğit, Ümit Oral, Antalya'da Siirt Valiliği adına bir seminere katılmak için bulunan Siirt İl Genel Meclis üyesi Nail Asma, Zübeyir Yoltaş ve BDP üyesi Nedim İvdil. Ayrıca DİHA muhabiri Abdullah Çetin'in evine de baskın yapıldığı ve Çetin'in gözaltına alındığı bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS