Eyleme katılarak marş söyleyen üniversiteliye 14 yıl hapis

Eyleme katılarak marş söyleyen üniversiteliye 14 yıl hapis

Diyarbakır'da, BDP'nin düzenlediği eylemlerle 1 Mayıs kutlamalarına katılarak, slogan atmak, marş ve şarkılara eşlik ederek alkışlarla desteklediği iddiasıyla 8.5 aydır tutuklu yargılanan üniversite öğrencisi Rıdvan Çelik, örgüt adına suç işleme, örgüt propagandası yapmak ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten toplam 14 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Kapatılan DTP ve devamı olan BDP'nin Diyarbakır'da 2007 ile 2011 yılları arasında düzenlediği 9 ayrı eyleme ve 1 Mayıs kutlamasına katılan ve 'Yasa dışı örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek', 'Örgüt propagandası yapmak' ve 'Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek' suçlarından yaklaşık 8.5 aydır tutuklu yargılanan Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Rıdvan Çelik'in yargılandığı 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin dünkü duruşmasında karar çıktı. Savcı, Çelik'in söz konusu etkinliklerde yürüyüşlere katıldığı, slogan attığı, marş ve şarkılara alkışla tempo tuttuğunu belirterek cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, üniversite öğrencisi Rıdvan Çelik'e, 'Örgüte üye olmamak ile birlikte örgüt adına suç işleme' suçlamasıyla 6 yıl 3 ay, 'Örgüt propagandası yapmak' suçlamasıyla 6 kez 10'ar ay, 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' ettiği gerekçesiyle 8 kez 5'er ay olmak üzere toplam 14 yıl 7 ay hapis cezası verdi.

Karara tepki gösteren ve kararı temyiz edeceklerini söyleyen avukat Meral Danış Beştaş, mevekilinin suç itham edilen etkinliklere katıldığını inkar etmediğini, dosya içerisinde yer alan fotoğrafta müvekkilinin ağzı açık şekilde görüntülendiğini fakat, o esnada şarkı veya slogan attığının anlaşılamayacağını söyledi. Savcının 'Örgütün çağrısı' olarak nitelendirdiği etkinliklere çağrının ise, legal bir parti olan ve Meclis'te milletvekilleri bulunan bir partinin genel başkanının çağrısı üzerine katıldığını söyleyen Beştaş, müvekilinin suçlandığı etkinliklerden olan 1 Mayıs'ında dünya işçi bayramı olduğunu söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS