Katliamı 1 hafta önce haber vermiş!

Katliamı 1 hafta önce haber vermiş!

Zirve Yayınevi davasının 36. duruşmasında tanık Ercan Gelni, azmettirici iddiasıyla yargılanan Varol Bülent Aral'ın katliamdan 1 hafta önce kendisine planlarını anlattığını söyledi. Aral ile birlikte kaldıkları cezaevi idaresine durumu bildirdiğini belirten Gelni, İl Jandarma Komutanlığı'ndan bir yetkiliyle de görüştüğünü söyledi.

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 36. duruşması yapıldı.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler, tutuksuz sanık Hüseyin Yelki, sanık yakınları, öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Susanne Geske, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden bir yetkili ve diğer maktullerin yakınları katıldı.

Duruşmada Mersin E Tipi Cezaevi'nde organize suç örgütü üyeliği iddiasıyla tutuklu bulunan Ercan Gelni tanık olarak dinlendi. Olayın azmettiricisi olduğu iddasıyla tutuklu yargılanan Varol Bülent Aral ile 1999 yılında tanıştığını belirten Gelni, Zirve Yayınevi'nde cinayetlerin işlendiği dönemde Adıyaman Cezaevi'nde 2-3 ay boyunca aynı koğuşta kaldıklarını belirtti.

Aral'ın cezaevinde 'kalaşnikof yakalattığı' için bulunduğunu aktaran Gelni, olaydan önce kendisiyle siyasi, sosyolojik olaylar üzerine konuşurken Zirve Yayınevi'nin faaliyetlerinden bahsettiğini söyledi. Aral'ın misyonerlik faaliyetlerine ilişkin bazı planları olduğunu anlatan tanık, bu durumu olaydan yaklaşık 1 hafta önce cezaevi müdürüne ilettiğini, ardından bir jandarma istihbarat elemanı ile görüştürüldüğünü, yayınevindekilerin öldürüleceğini bildirdiğini kaydetti.

Cinayetlerin ardından bir süre daha Aral ile aynı koğuşu paylaştığını belirten Gelni, "Olaydan sonra da Varol Bülent bana 'Bu olayı kendisinin yapacağını, tutuklu olduğu için Emre Günaydın'a yaptırıldığını' söyledi. Olaydan önce bu olayı anlattığı bir çok isimler söylüyordu. Eylemi kimlerin yaptırdığına ilişkin açık bir şey söylemedi ancak konuşma içeriğinde ünlü ve meşhur olan kişilerden bahsediyordu. Bunlar adına çalıştığını söyleyip, bazı iddialarda bulunuyordu. Birlikte aynı koğuşta kalırken bu defa idare bu anlattıklarından dolayı ben jandarmaya ilettim ve sanık Bülent tek kişilik koğuşa ve göz hapsine alındı. Kaldığımız koğuş yaklaşık 15-16 kişilikti. Koğuşta yer sıkıntısı vardı, hatta yere yatak serildiği bile oluyordu." ifadelerini kullandı.

Dava, 17 Şubat 2012'ye ertelendi.

Avukat Erdal Doğan: "Tanık korkutulmuş"

Müdahil avukatı Erdal Doğan, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ergenekon davası kapsamında Zirve Yayınevi ile ilgili açıldıktan sonra yetkisizlik kararıyla Malatya'ya gönderilen dosyaya ilişkin iddianameyi beklediklerini söyledi.

İddianamenin 2 aya kadar hazır olacağını düşündüklerini aktaran Doğan, son duruşmada dinlenen tanığın ifadelerinin önemli olduğunu; ancak Gelni'nin darp edilerek korkutulduğunu belirtti.

Olay için baştan beri Ergenekon'un hücre yapılanması tarafından gerçekleştirildiğini söylediklerini hatırlatan Doğan, "Ergenekon davasını en anlamlı kılacak şey bu davanın sonuçlandırılmasıdır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS