Şeb-i Arus töreni sona erdi

Şeb-i Arus töreni sona erdi

Konya'da, Mevlana'nın 738. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma etkinlikleri Şeb-i Arus töreniyle sona erdi.

Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene, Ürdün Başbakanı Avn El Hasavne, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, milletvekilleri, yabancı devlet adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Basın mensuplarının görüntü almasından sonra tören Ahmet Özhan'ın konseriyle başladı.

Mevlana Eğitim ve Kültür Derneğince düzenlenen anma etkinliği, Revnak Kadın Grubu Tasavvuf Müziği Topluluğunun Türk Tasavvuf Müziğinin üstatlarından Ahmet Hatipoğlu'nun bestesini seslendirdiği konserle başladı.

Etkinlikte dana sonra Konya'dan gelen ünlü semazenler Şerif Özden ve Seyit Ahmet Gümüş, ilahiler eşliğinde sema gösterisi sundu.

Anma programı, topluluğun seslendirdiği segah niyaz ilahileri ile son buldu.

Ahmet Özhan'ın tasavvuf müziği konserinin ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Kimler katıldı?

7 Aralıkta başlayan etkinliklerin son gününde gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenine, Ürdün Başbakanı Avn El Hasavne, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, milletvekilleri, yerli ve yabancı turistler katıldı.

Törenler, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun sema ayinini icra etmesinin ardından yapılan dua ile sona erdi.

Daha sonra Hasavne, Arınç, Bağış ve Davutoğlu, Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti.

Öte yandan daha önce Şeb-i Arus'a katılması beklenen Adalet Bakanı Sadullah Ergin törenlere katılamadı.

Şeb-i Arus töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı insanların eserlerine, hayata bakışına, zihin dünyasına ve gönül dünyasına girildiğinde aslında bütün insanlığın ortak vicdanına ve ortak gönlüne girildiğini söyledi.

O insanların tarihi ve insanlığı aydınlattığını söyleyen Davutoğlu, o insanlardan sonra gelen nesillerin de ancak ve ancak onlara atıfla anlam kazandığını ifade etti.

Davutoğlu, "İşte Hazreti Mevlana böyle zirve insanlardan biriydi. Hazreti Mevlana'yı büyük kılan, Hazreti Mevlana'nın eserlerini kalıcı kılan işte buydu" dedi.

Mevlana'nın bütün insanları ilgilendiren kadim soruları kendine sorduğunu, onlarla hesaplaştığını, yüzleştiğini ve tefekkür ettiğini belirten Davutoğlu, Mevlana'nın insanoğlunun davranışına yepyeni bir anlam kazandırdığını söyledi.

Kılıçdaroğlu: İşte Mevlana budur, işte İslam budur"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Mevlana'nın adaletli gelir dağılımını ve sosyal adaleti yüz yıllar öncesinden vurguladığını ve öğütlediğini belirterek, "İşte Mevlana budur, işte İslam budur" dedi.

Bütün insanlık için yüksek bir değer ifade eden Hazreti Mevlana'nın yaşadığı ve yattığı yer olduğu için Konya'yı "şan ve şerefi yüksek bir şehir" olarak niteleyen Kılıçdaroğlu, Mevlana'nın ruhaniyetinin Konya'nın manevi iklimini beslemeye devam ettiğini kaydetti. Mevlana gibi değerlerin dünyaya ancak bin yılda bir geldiklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Ne mutlu Konyalı kardeşlerime ki onlar Mevlana'nın hemşehrisi, komşusudurlar" dedi.

Mevlana'nın ölüm gününe "düğün gecesi" derken insanlığa verdiği mesaja işaret eden Kılıçdaroğlu, bugün insanlar için soğuk, ürkütücü ve dramatik bulunan ölümün Mevlana'da 'düğün gecesi'ne dönüşmesinin "sevmek" ile açıklanabileceğini ifade etti.

Mevlana'nın hayattan bezmiş, dünyadan bıkmış bir kişi olmadığını, tam tersine hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışmış bir insan olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Öyleyse işin sırrı nedir? Bu duygu, bu düşünce, bu tutku, bu neşe nereden kaynaklanıyor? Aslında buradaki 'düğün gecesi' kavramı tek başına Mevlana'nın bütün söylediklerinin hülasasıdır. Mesele sevmektir. Şöyle der Hazreti Mevlana: 'Dünyada sevgiye dair ne varsa ben orada varım, savaşa dair ne varsa ben orada yokum'.

Sevgili Mevlana dostları, mesele yaratanı ve onun yarattığı her şeyi sevmektir. Çünkü kainat sevgi üzerine yaratılmıştır. Yüce Allah, 'Ey Habibim şayet sen olmasaydın alemleri yaratmazdım' buyuruyor. Öyleyse yaratılmış her şeyin yaratılış sebebi Allah'ın Peygamberine duyduğu sevgidir, duyduğu aşktır. Yani Allah herşeyi severek yaratmıştır.

Mevlana'nın ruhunu coşturan, duygularını kanatlandıran, düşüncelerini besleyen asıl kaynak budur. Mevlana'nın hayatla olduğu kadar hayatın bütün nimeti, neşesi, külfeti ve eziyetiyle de barışık olmasının sebebi budur. Mevlana'nın ölümle bu denli barışık olmasının sebebi de budur. Yani varlığını ve benliğini kuşatan sevgidir. Sevgi olmazsa barış da olmaz. Mevlana, ete kemiğe bürünmüş sevgidir, barıştır, aşktır. Mevlana İslam'dır, İslam'a aittir. Onu hakikate götüren yol Peygamber'in yoludur, Kur'an'ın yoludur. Çünkü İslam barış demektir, çünkü İslam barış dinidir."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, "Bütün sanatkarlar, bütün edebiyatçılar ve şairler esasen Hazreti Mevlana'nın işaret ettiği sevginin, muhabbettin kaynağını aramaktadır. Bu ebedi kaynak Mevlana'nın 'kölesiyim' dediği Kur'an-ı Kerim'dir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS