Ağrı Diyadin'e gömüldüler

Ağrı Diyadin'e gömüldüler

Hakkari'nin Çukurca ilçesi yakınlarındaki Kazan Vadisi'nde Ekim ayında öldürülen PKK'lılardan İranlı olan 6'sının cenazesi, İran'ın kabul etmemesi üzerine bugün sınıra yakın olan Ağrı'nın Diyadin ilçesinde gömüldü.

İran vatandaşı olan PKK'lıların cenazeleriyle ilgili yaklaşık 2 aydır süren defin krizi, geçirdiği ameliyat sonrası ilk kez 15 Aralık perşembe günü Meclis'e gelen Başbakan Erdoğan'a, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık tarafından iletildi. Erdoğan'a önce geçmiş olsun dileğinde bulunan Sırrı Sakık daha sora 52 gündür Malatya'da morgda bekletilen İran uyruklu teröristin cenazelerini İran'ın kabul etmediğini bu nedenle ailelerinin cenazeleri ülkelerine götüremediklerini anlattı ve Türkiye'de toprağa verilmeleri için yardım istedi.

Başbakan Erdoğan'ın bu görüşmenin ardından Adalet Bakanı Sadulah Ergin'e verdiği "sorun çözülsün" talimatı yerine getirildi. Adalet Bakanlığı, İran vatandaşı PKK'lıların cenazelerinin Malatya dışındaki bir ile de gömülebilmesinin yolunu açmak için Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti.

Bunun üzerine PKK'lıların cenazeleri, aileleri ve BDP'liler tarafından Malatya Adli Tıp morgundan alınarak Ağrı'nın Diyadin ilçesine götürüldü. Leyla Halimi, Hasan Ali Pervizi, Gulale Yusufi, Geylani Reşidi, Sultan Ali Julide ve 4 Kasım'da Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Dervat Köyü kırsalında öldürülen Kemal Muhammedi'nin cenazelerini taşıyan konvoy, Diyadin girişinde asker ve polisler tarafından durduruldu.

Aralarında BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ve Muş Milletvekili Demir Çelik ile bölge belediye başkanları ve BDP'li yöneticilerin bulunduğu konvoy kimlik kontrolü yapılarak geniş güvenlik önlemi altında ilçeye alındı. Hiçbir basın mensubunun alınmadığı mezarlığa getirilen teröristlerin cenazeleri saat 14.00 sıralarında yan yana açılan 6 mezara defnedildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS