"Biz de Fransa'ya 'sömürgeci' deriz"

"Biz de Fransa'ya 'sömürgeci' deriz"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa'ya çok sert mesajlar verdi. "Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili Meclis'te oylanacak yasa yaşayamaz" dedi. "Geçmesi halinde de gittiğimiz her yerde Fransız sömürgeciliğiyle ilgili konuşuruz" ifadelerini kullandı.

"Bize karşı da mı hukuki müeyyide uygulayacaklar. Bu yasa yaşayamaz bilsinler."

Çok sert, çok tepkiliydi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Meclisi'nde oylanmayı bekleyen yasa ile ilgili konuştu. Konya'da Reform İzleme Grubu Toplantısının ardından...

Yasa geçerse büyükelçiyi çağırmak gibi adımlar atılıp atılmayacağına net yanıt vermedi ama Fransa'ya mesajı netti: "Tarihle yüzleşmeye hazırız. Buna izin verilmezse gittiğimiz her yerde Fransız sömürgeciliğiyle ilgili konuşuruz. Orada konuşamıyorsak her yerde konuşuruz."

Davutoğlu'nun yasayla ilgili Fransız toplumuna da mesajı vardı: "Fransız toplumunun tek bir sesle buna karşı çıkmasını istiyoruz."

Bir Mesaj da AB'ye gitti: "AB bu yasayla yaşarsa, Ortaçağ'daki dogmalara geri döner. AB, Fransa'daki ifade özgürlüğünü izlemeye alsın."

Avrupa Birliği'ne giden tek mesaj Fransa ile ilgili değildi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin dönem başkanlığı ile ilgili de konuştu Davutoğlu. AB'ye "Kriz istemiyorsanız Kıbrıs sorununu çözün" diye seslendi.

Davutoğlu, "Biz tanımadığımız bir devleti muhatap almayız. Güney Kıbrıs'ın hiçbir toplantısına katılmayız. Hiçbir dokümana imza atmayız" dedi.

24. Reform İzleme Grubu Toplantısı'nda Avrupa Birliği'nin Türkiye ile müzakerelere ivme kazandırmak için çerçevesini belirlemeye çalıştığı "pozitif gündem" de ele alındı.

Davutoğlu, pozitif gündemin önkoşulunu "vize muafiyetinin tam olarak sağlanması" olarak tekrarladı. "Pozitif gündem tam üyeliği ikame eden bir şey değildir" dedi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AB Bakanı Egemen Bağış'ın da katıldığı toplantıda, AB'deki ekonomik kriz, anayasa değişikliği, uzun tutuklulk süreleri, ifade özgürlüğü gibi alanlardaki düzenlemeler de ele alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS