CHP Tüzük Kurultayı yapacak mı?

CHP Tüzük Kurultayı yapacak mı?

Anamuhalefet partisinde kulisler kaynamaya devam ediyor. CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın İzmir ve Bursa ziyaretleri sonrası başlayan "tüzük kurultayı" talebi bugünkü Parti Meclisi'nde açıklıkla talep edildi. Parti Meclisi'nde reddedilen teklif, şimdi delegelerin imzasına açılacak.

Ankara'dan gelen bilgilere göre, başını Murat Karayalçın'ın SHP'sinde Kadından Sorumlu Bakanlık görevi yürüten Önay Alpago'nun çektiği bir grup, Kemal Kılıçdaroğlu'na "Daha demokratik bir tüzük yapacağız" sözünü hatırlatarak, konunun PM'de oylanmasını istedi. Parti Meclisi'nin en genç üyesi olan ve bu girişime önce imza vermiş olan Doğa Çigdemoğlu, son anda vazgeçerek dilekçeden imzasını çekti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, eksik imzayı kendisi tamamladı ve "Buyrun Tüzük kurultayını tartışalım ve oylayalım" dedi.

Oylamada Parti Meclisi'nden sadece 18 üye Tüzük kurultayı lehinde oy kullandı. İmzacıların sayısının 14 olduğu da düşünülürse, aslında sonuç, "Parti Meclisi kendisinin de istediğini iddia ettiği Tüzük kurultayından kaçtı" şeklinde yorumlandı.

Tartışmada söz alan Prof. Dr. Binnaz Toprak, "Ben bu salonda daha önce demokratikleşmeye ilişkin görüşlerimi ifade ettiğimde üstüme saldıranlar, şimdi parti içi demokrasi istiyor. O dilekçedeki 15 imzayı görünce utanç duydum. Keşke ben demokrasi istediğimde de bu arkadaşlarımız bana destek verseydi" dedi.

Parti Meclisi'nden "Tüzük Kurultayı" kararı çıkmayınca Parti içindeki bir grubun delege imzası ile Kurultay girişimine gidebilme ihtimali arttı. Mersin Milletvekili İsa Gök, PM çıkışında yaptığı açıklamada "İrade artık delegasyona geçmiştir" diyerek, delegelerden imza toplanacağının işaretini verdi.

Gök, "Demokratik tüzük isteyen bir insan olarak örgütlere kulak veren bir insan olarak yetkinin, kararın ve sorumluluğun CHP örgütünde, CHP sevenlerinde, üyelerimizde olduğunu açıkça beyan etmek istiyorum. Artık yetki tümüyle örgütümüze geçmiştir. Demokratik tüzük konusunda ne yapılması isteniyorsa olağanüstü kurultay dahil bu konuda artık yetki PM'den çıkmış doğrudan delegasyonumuza geçmiştir." diye konuştu.

Tüzük Kurultayı için toplanması gereken imza sayısı bazı kaynaklara göre yarıdan bir fazla olan 551. Ama Kemal Kılıçdaroğlu'nun önergeye imza vermesinin "Genel Merkez onayı" olarak yorumlanacağını ve bu durumda sadece 221 delegenin imzasının yeteceğini söyleyen CHP'liler de var.  

Tüzüğün değişmesini uzun süredir Meclis dışında kalan muhalifler kadar, örgütlerin yenilenmesini isteyen ve İstanbul İl Örgütü'nde etkisi olan Ercan Karakaş gibi isimler gibi partinin görevden alınan pekçok örgütüne hakim olan Önder Sav gibi isimler de istiyordu. Ayrıca, tüzük kurultayının partiye heyecan ve tabana hareket getireceğini düşünen çok sayıda da il ve ilçe başkanı vardı.

Parti Meclisi'nde imza verenler ise şu isimler:

Zuhal Samlı - (CHP Kadın Kolları Başkanı) Nur Serter, Gülsün Bilgehan, Didem Engin, Sema Kendirci, Önay Alpago, İsa Gök, Hüseyin Pazarcı, Sacid Yıldız, Ufuk Ataç, Mesut Değer, Mehmet Ali Özpolat, İrfan Hüseyin Yıldız, Ali Arslan.

Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu'na yakın isimlerin ve delegelerin ne yapacağı merak ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS