İşte Paris'e Türkiye'den ilk tepkiler...

İşte Paris'e Türkiye'den ilk tepkiler...

Fransa'da Ermeni soykırımı iddiasını reddedene ceza verilmesini öngören teklif Meclis'ten geçer geçmez Ankara'da tepkiler yükseldi. Kabine üyeleri de anamuhalefet de kararı kınadı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:
"Fransa Meclisi yasayı kabul ederek tarihe ve gerçeklere karşı bir karartma operasyonu yapmıştır. Bilimadamlarının bile düşüncelerine ipotek koymayı hedefleyen bu girişim ilkel bir anlayışın sonucudur ve tamamen art niyetlidir. Zaten Fransız Parlamentosu'ndan 577 miletvekilinden yanlızca 50 civarında milletvekili bu utanç verici yasa için el kaldırabildi.

Çünkü oturuma gelme cesaretini bile gösteremeyen milletvekilleri bunun Fransa'ya Engizisyon Mahkemelerini geri getirme anlamına geldiğini çok iyi biliyorlar. Gerçi tarihinde Galileo'yu dünya dönüyor diye yargılayan bir sabıkaya sahip ülke için bu bir garabet abidesi. Galileo'dan bugüne kadar Fransa'da pek de bir şeyin değişmediğini acı bir şekilde gösterdi."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: 
"Tarihi gerçekleri bir kanunla değiştirebileceklerini zannediyorlar. Bütün AB standart, norm, hukukuna aykırı bir düzenlemedir bu. Bir zavallılık olarak görüyorum. Çünkü kendileri bunu seçime endekslediler. Kanuni Sultan Süleyman'dan yardım isteyen Fransuva, bugün bu tabloyu görse, kulağını çekmek değil dilini koparırdı Sarkozy'nin. Bunu Fransız halkı yapacaktır. "

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:
"Gereken misillemeyi yapmaya hazırız. "

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar:
"Bu Sarkozy’nin aczinin tezahürüdür. Düşünce özgürlüğü ile alakası olmayan bir olay. "

Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu:
"İlişkilere büyük bir darbe vuruldu. "

BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan: 
"(Fransa'ya karşı ortak tavır koyuyoruz) gibi ucuz basit tepkiler çözmüyor. Çünkü 2015, yüzüncü yıl dönümü yaklaşıyor. Bu kartopu gibi büyüyecek ve bütün ülkelerin parlamentolarından buna benzer şeyler çıkmaya başlayacak. Her ülkenin tarihinde yüzleşmek istemediği olaylar var. Fransa'nın Ruanda ve Cezayir olayları var. Biz de Dersim olayı var, 1990'da yaşanan olaylar var. O açıdan cesaretle Meclisin buna el koyması lazım. İnanıyorum ki bu olayı çözecektir. Hitler faşizmi karşısına Alman hükümeti öyle kararlar aldı ki bugün kimse Almanya'yı suçlamıyor. Bu konuda Fransa'nın Cezayir ve Ruanda konusunda geçmişiyle hesaplaşması gündeme getirilmeli."

CHP'DEN KINAMA

CHP Parti Meclisi de Fransız Ulusal Meclisi’nde alınan kararı kınadı.

CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplantısını sürdüren PM, Fransa Ulusal Meclisi'nin kararını değerlendirdi .Açıklamada, "Genel Başkan Kılıçdaroğlu, CHP PM'de yapılan değerlendirmeler sonunda, Fransız Ulusal Meclisi'nin aldığı bu kararla, kendi tarihine ihanet ettiğini belirtilerek, tasarının kabul edilmesi kararının kınandığını açıkladı.

MHP TEPKİLİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, "Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen karar büyük bir skandal ve kara leke olarak tarihe geçmiştir. İfade ve düşünce özgürlüğüne vurulan bir darbe ve kelepçe olan bu kararın, Batı zihniyetinin gerçek niyet ve tutumunu deşifre etmesi bakımından da son derece manidar olduğu ortadadır. Milliyetçi Hareket Partisi bu küstah siyasi hükmü nefretle karşılamakta, şiddetle kınamakta ve tüm varlığıyla lanetlemektedir" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS