"Doğum yaparken dövdüler"

"Doğum yaparken dövdüler"

Şanlıurfa'da 27 yaşındaki Halime Erkut, 5'inci çocuğunu dünyaya getirdiği Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde, doğum sırasında hemşire ve ebeler tarafından dövüldüğünü iddia etti.

Doğumhanede kendisine tokat atıldığını ve sağ işaret parmağının kırıldığını ileri süren Erkut şikayetçi olurken, hastane yöneticileri iddialara ilişkin araştırma başlattıklarını söyledi.

Şanlıurfa merkeze bağlı Çiçekli Köyü'nde yaşayan 5'inci çocuğuna hamile Halime Erkut, doğum sancılarının artması üzerine çiftçilik yapan eşi 41 yaşındaki Ali Erkut tarafından 19 Aralık günü Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'ne getirildi.

Doğumhaneye alınan kadın, 'Berfin' adını verdikleri bir kız bebek dünyaya getirdi. Ancak Halime Erkut, doğum sırasında hemşire ve ebeler tarafından dövüldüğünü ve bir parmağının bu nedenle kırıldığını iddia ederek eşi Ali Erkut ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulundu.

"Tokat vurup masadan attılar"

Bugün eşi ile birlikte yeniden hastaneye getirilen ve Türkçe bilmediği için başından geçenleri Kürtçe anlatan Halime Erkut, şunları söyledi:

"Ben doğum sırasında ölme noktasına gelmiştim. Bana hemşireler kötü sözler söyleyip hakaret etti. Beni 'siz Kürtler çok pissiniz' diye aşağıladılar. Tokat vurdular ve sonra beni o halimle masadan attılar. Acıdan bağırmaya başlayınca parmaklarımı sıkıca tuttular ve işaret parmağımın kırılmasına neden oldular."

"Bu şakaysa, ciddi olan nedir"

Doğuma getirdiği eşini 24 saat boyunca hiç görmediğini söyleyen Ali Erkut da, daha sonra gördüğü eşinin kendisine, parmağının kırıldığını söylediğini belirterek şöyle dedi:

"Ben de eşimin parmağının neden kırlığını sormaya gidince, hemşireler bana şaka yaptıklarını ve olayın kazayla meydana geldiğini söyledi. Tokat atmak şaka, Kürt olduğumuz için hakarete maruz kalmak şaka, parmak kırılması şaka, peki ciddi olan nedir? Yaşadıklarımızın içerisinde en çok reva görülen dil ayrımcılığı bize dokundu. Eşimin doğum sırasında darp edilmesine yol açanlardan şikayetçi olduk."

Hastane yönetimi iddialarla ilgili soruşturma başlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS