Maraş katliamı TBMM'ye geliyor

Maraş katliamı TBMM'ye geliyor

Maraş olayları sırasında belediye başkanlığı yapan Ahmet Uncu, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, talimatla Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na "tanık" olarak ifade verdi. Alevi Bektaşi Federasyonu ise araştırma komisyonunun kurulması için TBMM'ya başvuruyor.

1978 yılında meydana gelen Maraş olayları sırasında belediye başkanlığı yapan Uncu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sürdürülen soruşturma kapsamında "tanık" olarak ifadesine başvurulduğunu bildirdi.

O dönemde belediye başkanı olduğunu ve yaşananları savcıya anlattığını belirten Uncu, verdiği ifadeyle ilgili ayrıntılara girmek istemediğini kaydetti.

Uncu, ifadesinin, soruşturmayı yürüten özel yetkili Ankara Cumhuriyet savcısına ulaştırılacağını belirtti.

Başsavcılık, 12 Eylül darbesine ilişkin soruşturma kapsamında Maraş olaylarını da inceliyor.

Konu TBMM'ye geliyor

Bu arada Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel, Maraş olaylarının faillerinin bulunması için Kahramanmaraş'taki sivil toplum kuruluşları ile araştırma komisyonu kurulması amacıyla TBMM'ye başvurmayı düşündüklerini bildirdi.

Özel, Pir Sultan Abdal Derneği Kahramanmaraş Şubesi'ne yaptığı ziyarette, AA muhabirinin sorularını cevaplandırdı.

Yarın düzenleyecekleri anma programında kavga çıkarmak gibi düşüncelerinin olmadığını dile getiren Özel, "Daha önce vali beyle görüşmüştük. Kahramanmaraş'ın ileri gelenleri de oradaydı. Orada da dile getirdim. Biz bu işi Kahramanmaraş'a mal etmedik. Kahramanmaraşlılara mal etmedik, kardeşlerimize mal etmedik. Bunu yapanlar 'canidir, sadisttir' dedik. Dolayısıyla Kahramanmaraşlılar olarak bunu doğru buluyorsanız gelin Alevisi Sünnisiyle bir araya gelelim, bu anmayı hep beraber yapalım, birlik beraberliğimizi herkese duyuralım" dedi.

Basın açıklamasını Kahramanmaraş'ta yapmayı planladıklarını ancak "güvenlik" nedeniyle bunun reddedildiğini anımsatan Özel, son günlerde gerginliğin tırmandırıldığını ileri sürdü.

Maraş olaylarının faillerinin bulunmasını istediklerini vurgulayan Özel, şöyle devam etti: "Buradan gelecek talepler doğrultusunda sadece 24 Aralıklarda değil yılın diğer günlerinde araştırma komisyonu kurulması, faillerin tespiti için müracaat etmeyi planlıyoruz. Sadece bizim federasyon değil Kahramanmaraş'taki sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla Maraş olaylarının faillerinin bulunması için araştırma komisyonu kurulması için TBMM'ye başvurmayı düşünüyoruz. Bunda da kararlıyız.

Bu hem Kahramanmaraş'ın töhmet altında kalmaması hem de faillerin ortaya çıkartılması için olacak. İleri ki günlerde Kahramanmaraş'ta çeşitli sempozyumlar düzenlemeyi ve bu alınganlıkların kırılmasını düşünüyoruz. Kahramanmaraş'ta da bu potansiyeli görüyorum. Kahramanmaraş Barosunun, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının (KMTSO) açıklamaları da zaten bu yönde. Bu, olumlu bir gelişmedir. Bunun değerlendirilip kavgaya yer vermeden sağlıklı şekilde çözülmesi gerekiyor."

92 sivil toplum kuruluşundan sağduyu çağrısı

Öte yandan Kahramanmaraş'ta 92 sivil toplum örgütü, Kahramanmaraş olaylarının 33. yıl dönümünde sağduyusu çağrısında bulundu.

Sivil toplum örgütleri adına yazılı açıklama yapan Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, Kahramanmaraşlılar olarak hiçbir zaman hatırlamak istemedikleri olayların acısını hala yüreklerinde taşıdıklarını söyledi.

Kahramanmaraş'ın milli mücadelede emsali görülmemiş bir destan yazdığını belirten Arıkan, şöyle dedi: "O işgale karşı Sünnisi ve Alevisi ile omuz omuza mücadele veren Kahramanmaraş halkı bundan 33 yıl önce bu kardeşliğe ve birlikteliğe zarar vermek için sahneye konulmuş karanlık ve kirli oyuna bir kez daha gelmeyecektir. Bu birliktelik yüzyıllardır olduğu gibi bugün de Kürdü, Çerkezi, Sünnisi ve Alevisi ile kardeşçe yaşanmaya devam edecektir. Ve bilinmelidir ki hiçbir Kahramanmaraşlı sahneye koyulan bu oyunun parçası ve muhatabı değildir. Bu karanlık olay aydınlatıldığında ve olayların gerçek failleri ortaya çıktığında bu gerçek bir kez daha anlaşılacaktır."

Sünnisi ve Alevisi ile bu topraklarda kardeşçe yaşayan insanların bu yarayı kaşıyıp kanatmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğini vurgulayan Arıkan, "92 sivil toplum kuruluşu olarak bu oyuna gelmeyeceğimizi tüm dünyaya haykırıyor, 1978 olaylarını lanetle ve nefretle kınıyor, bu olaylarda hayatını kaybetmiş Sünnisi ve Alevisi ile tüm kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS