Aydın Menderes uğurlandı

Aydın Menderes uğurlandı

Ankara'da tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden eski başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes için Fatih Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Sabah saatlerinde Ankara'dan İstanbul'a getirilen Menderes'in cenazesi Atatürk Havalimanı'ndan alınarak, Fatih Camisine getirildi.

Menderes'in Türk bayrağına sarılı tabutu, cami avlusundaki musalla taşına konuldu. Önüne Menderes'in fotoğrafı yerleştirilen tabutun başında polisler nöbet tuttu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da saf tuttuğu cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı.

Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından bir konuşma yapan Yaran, dünya hayatının bir imtihan olduğunu, bu imtihanın hedefinin de iyi insan, iyi Müslüman olmak olduğunu belirterek, "Allah hepimize bu yolda yardımcı olsun. Aydın Menderes'in bu imtihanı başarmış olmasını umuyoruz" dedi.

Yaran, Aydın Menderes'in çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu da kaydederek, şunları söyledi:

"Kendisi milletin geniş teveccühüne mazhar olmuş bir devlet adamımızın evladıydı. Bunun yanı sıra kendi şahsiyetiyle de bizim için değerli bir insan. Onu şu yönleriyle hatırlayacağız, yaşadığı zorluklara rağmen devletine küsmemiş, milletine darılmamıştır. Ayakta kalmayı ve siyaset yapmayı başarmıştır. Milletin değerlerine bağlı, karşı düşüncelere saygılı, hoşgörülü, felsefi derinliğe sahip bir fikir adamıydı. Düşüncelerini düzgün bir şekilde ifade eden bir hatip, iyi bir yazar."

Yaran, Menderes'in ailesi ile Türk milletine sabır, Menderes'e de Allah'tan rahmet diledi.

Helallik alınmasının ardından Menderes'in cenazesi, musalla taşından alınarak, tekbirler eşliğinde omuzlarda cenaze aracına taşındı.

Cenaze aracı daha sonra, Topkapı'daki Anıt Mezar'a gitmek üzere yola çıktı. Bu arada, cenaze aracının arkasında 'Aydın Menderes' yazılı olduğu görüldü.

Törenin ardından cami çıkışında Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Menderes'in eşi Ümran Menderes'e taziyelerini iletti.

Törene, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CHP Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, eski Cumhurbaşkanlarından merhum Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali, askeri erkan, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, Başbakan Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek'in yanı sıra çok sayıda kişinin de çelenk gönderdiği görüldü.

Tören boyunca geniş güvenlik önlemleri dikkati çekti.

Cenazesi Topkapı'da defnedildi


Fatih Camisi'ndeki cenaze namazının ardından polis konvoyuyla Topkapı'daki Anıt Mezar'a getirilen Aydın Menderes'in naaşı, yakınlarının omuzlarında defnedileceği bölüme alındı.

Daha sonra din görevlileri tarafından Kuranı Kerim okunması ve dualar edilmesinin ardından Menderes'in naaşı, yeğeni Adnan Menderes ve diğer yakınları tarafından Türk bayrağına sarılı tabutundan çıkarılarak dualarla mezara indirildi.

Aydın Menderes'in naaşı, 1994 yılında vefat eden annesi Berin Menderes'in yanına defnedildi.

Bu sırada, Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes'in gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

Anıt Mezar'daki törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu arada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerince de Aydın Menderes'in kabrine çiçekler ve fidanlar dikildi.

Törenin sonunda, vatandaşlar, bariyerli bölümün açılmasının ardından eski Başbakan Adnan Menderes, eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın kabirlerinin bulunduğu bölümü ziyaret etti. Vatandaşlar, Aydın Menderes'in mezarı başına da gelerek dua okudular.

Kabir başında bulunan Ümran Menderes de, vatandaşların taziyelerini kabul etti.

Törenin ardından vatandaşlara ayran ve pilav ikram edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS