"Andıç'ı Çiçek düzeltti, Iğsız, Başbuğ'a sundu"

"Andıç'ı Çiçek düzeltti, Iğsız, Başbuğ'a sundu"

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının tutuksuz sanıklarından Yüzbaşı Murat Uslukılıç, taslak olarak hazırladığı andıçta, tutuklu sanıklardan emekli Albay Dursun Çiçek'in düzeltmeler yaptığını belirterek, "Bildiğim kadarıyla andıç, Genelkurmay 2. Başkanı (Hasan Iğsız) tarafından Genelkurmay Başkanına (İlker Başbuğ) arz edildi" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Bilgi Destek Dairesi Destek Şubesinde görev yaparken dava konusu "internet andıcı"nı hazırlayan tutuksuz sanıklardan Yüzbaşı Murat Uslukılıç'ın savunması alındı.

Uslukılıç, 2003 yılında yapılan atamayla şimdiki adı Bilgi Destek Dairesi olan Psikolojik Harekat Daire Başkanlığında göreve başladığını belirterek, bilgisayarların teknik işleriyle ilgilendiğini söyledi.

Uslukılıç, görevinin bilgisayarları kurmak, çalışır durumda tutmak, altyapısını hazırlamak, interneti işler durumda tutmak ve dışarıdan yapılacak saldırıları engellemek olduğunu kaydetti.

Bilgi Destek Dairesi Cari İşler Müdürlüğünde 2007 yılına kadar çalıştığını ve şube müdürlerinin Dursun Çiçek olduğunu anlatan Uslukılıç, 2007 yılı Aralık ayından sonra internet sitelerinin şubelere dağıtıldığını, kendisinin de Bilgi Destek Şubesine bağlı görev yaptığını ifade etti.

Teknik altyapıdan sorumlu olduğunu ve internet sitelerinin içerikleriyle ilgisinin olmadığını belirten Uslukılıç, "Görev tanımı formunda yazılan işlerden başka herhangi bir şey yapmadım. Yetki ve görevleri tanımlayan görev tanım formu her zaman masamın sol üst kısmında asılıdır. Donanım ve yazılım kontrollerini her gün yapardım" dedi.

"Dursun Albay'ın emriyle siteler kapatıldı"

Taraf Gazetesinde 2009 yılı Şubat ayında Genelkurmay Başkanlığının işlettiği internet siteleriyle ilgili haber çıktığı dönemde izinde olduğunu, ancak acil olarak dönmesinin istendiğini ifade eden Uslukılıç, hakkında yakalama kararı bulunan dönemin Bilgi Destek Dairesi Başkanı Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın sitelerin nasıl tespit edildiğinin bulunmasını istediğini kaydetti.

Uslukılıç, "Bu sitelerin nasıl ortaya çıktığını bizden araştırmamızı, güvenlik serverlerinin nasıl aşıldığını bulmamızı istedi. Hackerlandık mı diye kontrol etmemizi istedi. Biz de hackerlandığımızı tespit ettik. Bir internet sitesi var. O siteye girildiğinde alan adı alanların e-posta adresleri sıralanıyor. Bakıcı Paşa'ya arz ettik. Dursun Albay'ın emriyle siteler kapatıldı" diye konuştu.

Andıcın hazırlanması

Sitelerin kapatılmasından sonra Dursun Çiçek'in onay aldığını ve bir andıç hazırlamalarını istediğini belirten Uslukılıç, "(Şube Müdürümüz Cemal Albay'a (Gökçeoğlu) söyleseniz iyi olur) dedim. Cemal Albay, daha sonra andıcı hazırlamamızı istedi. Andıcı taslak olarak hazırlayıp Dursun Albay'a gönderdim. Dursun Albay, taslakta düzeltmeler yaptı. Daha sonra Adli Müşavirliğe götürüldü ve düzeltmeler yapıldı. Çıktı alıp Dursun Albay'a verdim. Bildiğim kadarıyla andıç, Genelkurmay 2. Başkanı (Hasan Iğsız) tarafından Genelkurmay Başkanına (İlker Başbuğ) arz edildi. Genelkurmay Başkanı onayladıktan Dursun Albay andıcı bize getirdi. Andıcı biz muhafaza ettik" dedi.
Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin "Ne zaman onaylandı?" diye sorduğu Uslukılıç, "Bilmiyorum, 14 Nisan deniliyor. Tarihi tam olarak hatırlamıyorum" diye konuştu.

Bilgisayarların silinmesi

Uslukılıç, 19 Haziran 2009'da Mustafa Bakıcı'nın, internet sitelerinin kapatılması için emir verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Evrakların imha edilmesi konusunda emir verildi. 20 Haziran 2009'da daireye geldim. Zaten nöbetçiydim. İnternet hatlarının fişlerini çektim. Daire başkanının evrak denetlemesi yapacağı söylendi. İnternet sitelerinin tamamen
kapatılıp, bilgisayarların MEBS Başkanlığına teslim edileceği söylendi. Bakıcı'nın bilgisayarların güvenli sil işlemine tabi tutulacağı emrini verdiği, MEBS Başkanlığından personel geleceği söylendi. Saat 11.30'da Bilgi Destek Dairesi'ndeki bilgisayarlarda güvenli sil işlemi için personel geldi. Ancak yazılı emir olmadığı için başlamadılar. Saat 15.30'de tekrar geldiler. Ben silme işlemine sadece nezaret ettim. Silme konusunda bir yetkim de yok."

Uslukılıç, internet sitelerinin 1990 yılından itibaren yayında olduğunu ve kendisinin teknik işleri devralığını söyledi.

Şube müdürlerinin internet sitesinin alan adlarını almaları konusunda "Bu alan adları, PKK'nın eline geçmemesi için alınıyordu. Genelkurmay.com gibi sitelerinin PKK'nın eline geçmesi çok kötü olurdu" dedi.

Genelkurmay'ın resmi internet sitelerinin servis sağlayıcılarının tr.net ve superonline olduğunu belirten Uslukılıç, Nisan 2004'te "Ermeni gerçeği" sitesine yurt dışından saldırı olduğunu, internet hatlarının dolması nedeniyle diğer sitelerin de yayınlanmadığını, internet işlemlerinin yapılamadığını anlattı.

Bunun üzerine şube müdürleri, ASELSAN, TÜBİTAK, ODTÜ'ten bilgisayar mühendisleriyle bir toplantı yapıldığını ifade eden Uslukılıç, "Superonline yetkilileri de geldi. Superonline hattı açmak için 500 bin dolar istedi. Alan adı
alma 8 dolarlık bir işti. Bunun için 500 bin dolar verilmedi. Bir süre beklendi. Sonra normale döndü" diye konuştu.

Uslukılıç, internet sitelerini teknik açıdan kontrol ederken "irtica.org" adlı siteye yönelik bir saldırı olduğunu gördüğünü belirterek, "Siteyi Meryem Kurşun yönetiyordu. Çok sayıda yazışma tespit ettim. Kurşun gelen yorumlara yanıt veriyordu. Cevap vermemesini, sitenin saldırıya uyardığını söyledim. Ancak beni ilgilendirmediğini söylediler. Görev tanımımda internet sitelerinin içerikleri olmadığı için görev yerime döndüm" şeklinde konuştu.

Duruşma, Uslukılıç'ın çapraz sorgusuyla devam ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS