"Buraya onurumla girdim utançla çıkmayacağım"

"Buraya onurumla girdim utançla çıkmayacağım"

Odatv davasının 5. duruşmasında savunmasını yapan tutuklu sanık Soner Yalçın, "Gazetecinin tek ilkesi vardır, gerçeğe bağlı kalmaktır. Onurumla girdiğim cezaevinden, utançla çıkmaya hiç niyetim yok" dedi.

İstanbul Adalet Sarayı'ndaki özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Soner Yalçın, Şükrü Doğan Yurdakul, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Muhammet Sait Çakır, Coşkun Musluk, Müyesser Uğur ile tutuksuz sanık İklim Ayfer Kaleli katıldı. Diğertutuksuz sanık Ahmet Mümtaz İdil ise sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya gelmedi.


Davanın tutuklu sanıklarından Kaşif Kozinoğlu ise cezaevinde rahatsızlanarak 12 Kasım'da hayatını kaybetmişti. Dün savunmasını bitiren sanık Yalçın Küçük, duruşmada söz alarak, "Savunmamda eksik birkaç yer var. Onları söylemek istiyorum. Hakkımdaki iddialardan biri de CHP'yi değiştirmektir. Evet değiştirdim doğrudur. Diğer bir iddia ise 'Ergenekon' davalarını zayıflatmak için tutuklu bulunan kişileri milletvekili seçtirmemdir, bu da doğrudur. Bu suçu işledim. Bu işler için organize polisinden izin almak zorunda değilim. Soner Yalçın benim arkadaşımdır. Ben ona yardım ederim o da bana yardım eder, ortağım gibidir" dedi. Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin "Sabıkanız var mı?" sorusuna Küçük, "Kız oğlan kızım. Sabıkam yoktur" dedi.


Bunun üzerine Başkan Ekinci de dosyada Küçük hakkında 3 ayrı sabıka kaydının bulunduğunu belirtti. Yalçın Küçük de 2000 yılında erteleme yasası çıktığını ve bu sabıkaların silindiği ifade etti.


-Soner Yalçın-


Duruşmada ilk kez ifadesi alınan tutuklu sanık Soner Yalçın, 25 yıldır gazetecilik yaptığını belirterek, "Burada sanık sandalyesinde oturan düşüncedir. Gazeteci ve yazarları cezaevine atmak kimseye onur vermez. Düşünce ateşe atmakla yok edilemez. Düşünce ve kitapları yargılayanları tarih affetmez" dedi.


Türkiye'de gerçek gazetecilik yapmanın tehlikeli sonuçlarının olduğunu öne süren Yalçın, savunmasını şöyle sürdürdü: "Gazetecileri bekleyen sadece acıdır. Dürüst, taviz vermeyen gerçek gazeteciler ya hapse atılır ya da işten atılır. Taviz vermeyen cesur gazeteciler hep olmuştur ve olacaktır. Uğur Mumcu, Musa Anter, Hrant Dink gibi... Bunlar ölümü bile göze almıştır. Gazetecinin tek ilkesi vardır, gerçeğe bağlı kalmaktır. Onurumla girdiğim cezaevinden, utançla çıkmaya hiç niyetim yok. Mesleğime hiç ihanet etmedim."


Yalçın, bugüne kadar 11 ayrı kitap yazdığını ve hayatı boyunca "derin devlet", "gladyo", "faili meçhul cinayetler" gibi konuları araştırıp yazdığını söyledi.


Soner Yalçın, Türkiye'de şu anda çokça tartışılan "Jitem" ve "Susurluk Çetesi"ni yıllar önce kendisinin yazdığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Devlet içinde yuvalanmış derin yapılar hakkında en bilgili gazetecilerden biriyim. Faili meçhul cinayetler soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu konuda tanıklığıma başvurdu. Ne gariptir ki bir savcı sanık yapıyor, başka bir savcı da tanık yapıyor. Hangi hukuk uygulanıyor Türkiye'de? Böyle terörist olur mu?" Duruşma, Soner Yalçın'ın savunmasıyla devam ediyor.


"Operasyona Ali Fuat Yılmazer ve Zekeriya Öz karar verdi"


Odatv operasyonuna karar veren iki önemli isim olduğunu ifade eden Soner Yalçın, "İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ve Özel yetkili savcı Zekeriya Öz. Peki, Odatv operasyonundan hemen sonra polis müdürü Yılmazer ve Savcı Öz neden görevlerinden alındılar? Bu olayın tesadüf olmayacağını bilecek kadar gazetecilik deneyiyim var" dedi.

Hayatı boyunca hiçbir legal ya da illegal siyasi bir örgüte mensup olmadığını ifade eden Soner Yalçın, "Yalnızca TGC, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Basın Konseyi üyesiyim. Korkunç bir haksızlıkla, savcılar Ergenekon Terör Örgütü mensubu olduğumu iddia ediyor" diye konuştu.

"Veli Küçük'ü tanımıyorum, tanısaydım çok iy haberler yapardım"

Evinin aranması için hangi güçlü delillerin olduğunun araştırılması gerektiğine dikkat çeken Yalçın, 13 Mayıs 2009'da İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün bir rapor hazırladığını, raporda, Tuncay Güney'in 2001 yılında yakalandığı sırada kendisi hakkında bazı açıklamalarda bulunduğunu ancak bu açıklamaların aradan 8 yıl geçtikten sonra hatırlanılmasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Söz konusu raporda, "Güney'in Yalçın'ın bir dönem Cem Ersever ile görüştüğünü, Yalçın'ın Veli Küçük'ün talimatı ile hareket ederek Aydınlık Dergisine gittiğini ve birtakım bilgilerin Veli Küçük tarafından bu şahsa iletilmekte olduğunu tahmin ettiğini beyan etmiştir" ifadelerinin yer aldığını söyleyen Yalçın, şöyle konuştu:

"İyi de Güney sorgusunda böyle dememişti ki. Güney, Cem Ersever'in Veli Küçük talimatıyla bana geldiğini tahmin ediyordu. Yoksa Küçük'ün talimatıyla Aydınlık'a gittiğimi değil. Zaten ben1987'de, Aydınlık'a değil 2000'e Doğru dergisine gittim. Hadi Savcı Öz'ü polis raporu yanılttı diyelim. Hayatımda Güney ve Küçük'ü hiç görmedim, tanışmadım, telefonla dahi konuşmadım. Tanısaydım da çok iyi haberler yapardım. Ersever, Ankara'daki Ulusal Basın Ajansı'na bir açıklama yapmıştı, bunun üzerine kendisiyle röportaj yaparak tanıştık. Bunun gizli saklısı yok ki, 1994 yılında yazdığım 'Binbaşı Ersever'in İtirafları' kitabımda süreç olduğu gibi yazılı."

"Ünal Erkan'ın yüzüne tükürmüşüm. Ayıp ayıp..."

AK Parti eski milletvekili ve Ergenekon davasının firari sanığı Turhan Çömez'e yönelik yapılan aramada dijital verilerde tespit edildiği iddia edilen "Bay Eymür" isimli world dosyasındaki kendisi ile ilgili yazılanlara değinen Yalçın, "Hakkımda, 'Güneydoğu'ya istihbarata, UGA (Ulusal Güvenlik Ajansı) üyesi Yalçın gidiyor. Katledilen masum Kürt ve Alevi halklarının sorunlarını dinliyor. Diyarbakır'da bulunan OHAL Valisi Ünal Erkan ile görüşüyor. Erkan, Soner Yalçın'a 'Siz bulaşmayın' deyince, Soner Yalçın, Erkan'ın yüzüne tükürüyor ve kapıyı sertçe vurup bölgeden ayrılıyor' ifadeleri yer alıyor. Ulusal Güvenlik Ajansı ne, hiç duymadım, hiç çalışmadım. Ayrıca Erkan'la da hiç görüşmedim, tanışmadım. Dolayısıyla bu hayal ötesi bile olamayacak absürd, sözümona belge de rapora eklenmişti. Erkan'ın yüzüne tükürmüşüm. Ayıp ayıp..." diye konuştu.

"Bizleri ve CHP'Yİ lekelemek için bundan iyi fırsat olabilir miydi?"

26 Ocak 2011'de İklim Bayraktar ile Deniz Baykal'a yönelik iddiasının konuşulduğu telefon kaydının olduğunu söyleyen Yalçın, "Oda TV operasyonunu Baykal'a şantaja dönüştürerek bizleri itibarsızlaştıran telefon görüşmeleri var. Hukuken silinip yok edilmesi gereken bu telefon kaydı, bizleri lekelemek için kullanıldı. Mahkemenin geriye dönük dinleme kararı vermesinin nedeni bu. Biz, Bayraktar'ın iddiasını konuşmuş ve unutmuştuk. Ama şimdi ortaya çıktığı gibi yasa dışı dinleme yapanlar yasadışı şeklinde bunu, mahremiyetimizi medyaya sızdırdılar. Tezgah kurulmuştu; bilgisayarlara siber korsanlık sonucu 'öyleyse Varan 2' yalanı yerleştirilmişti. Öyle ya Türkiye siyasal genel seçime gidiyordu. Böyle bir siyasi malzeme bir kararla yok edilebilir miydi? Odatv'yi, bizleri ve CHP'yi lekelemek için bundan iyi fırsat olabilir miydi?" şeklinde konuştu.

"Polisin öngörüsü bayağı iyi"

Bayraktar'ın da tacize uğradığını iddia ettiği günden bir gün sonra 27 Ocak 2011'de dinlenmeye başlandığını anlatan Yalçın, "Bayraktar'ı niye dinliyorlar; bu soru, tüm tezgahı ortaya çıkarıyor. Deniz Baykal'la Halktv meselesini konuşmamışız daha. Öyle ya daha Odatv basılıp bilgisayarlarda sözümona "Varan2" "medya 2010" filan çıkmamıştı. Demek polisin öngörüsü bayağı iyi" dedi.

"Bizi yandaş gazetecilerle karıştırıyorlar"

İddianamede, "Küçük ile kendisi arasında hiyerarşik bir yapı olduğu, Küçük'ün kendisini yayın konusunda yönlendirdiği" yönündeki iddialara da değinen Yalçın, "Körlük öyle bir noktaya gelir ki, gülünçleşir. Savcılar, insanın görüş/fikir belirtmesiyle bir işi yaptırması arasındaki farkı bilmezlikten geliyorlar. Üzülerek söyleyebilirim ki, iddianame gösterdi ki, bilgi birikimleri, tecrübeleri; bu davanın çok altında kalmış olarak görülmektedir. Gazeteciliğin emir-komutayla yapıldığını sanıyorlar. Bizi, her türlü etik ilkeden yoksun, cemaat müridi yandaş gazetecilerle karıştırıyorlar. Kimse bize emir, buyruk veremez. Bu kimsenin haddine değildir" diye konuştu.

"Hocam, çıkınca sizi daha çok arayacağım"

"Odatv; dürüstlüğün havarisidir; gerçeğin fanatiğidir" ifadelerini kullanan Yalçın, üç yılda yaptığı 22 bin 500 telefon görüşmesinin 9'unun Küçük ile olduğunu söyledi. Yalçın, Küçük'e hitaben "Sayın Hocam, sizi son yıllarda çok az aradığım için lütfen kusuruma bakmayınız. Keşke 9 kez değil 999 kez arasaydım. Telefon tapelerine bakınca çok utandım. Hocam, biliyorsunuz, son yıllarda inzivaya çekildim; bir keşiş gibi münzevi bir hayat sürüyordum. Kütüphanemden pek çıkmıyordum. Ama söz eğer suçsa da şimdiden itiraf ediyorum; çıkınca sizi daha çok arayacağım. Güzel bir restorana davet edip kendimi affettireceğim" diye konuştu.

"Delil yaratmak için ellerinden geleni yapmışlar"

Yasadışı silahlı örgüt üyesi olmak için gerekli şartların kendisi adına oluşmadığını vurgulayan Yalçın, "Ünal İnanç, Yalçın Küçük ile telefon irtibatı var. İyi de bu şekilde Türkiye'de herkes mutlaka bir Ergenekon sanığıyla telefon da konuşmuştur. 8 yıldır yüzü aşkın gazetecinin kullandığı telefon fihristlerine el konularak hepsi bana ait gösterilmiştir. Fihristlerdeki el yazılarının birbirinden farklı oluşu bile kaç kişi tarafından kullanıldığını göstermektedir. Delil yaratmak için ellerinden geleni yapmışlar, tabi bunlar delil ise..." şeklinde konuştu.

"Adalet Bakanlığı, Cezalandırma Bakanlığına dönüştü"

Türkiye'de adaletin siyasallaştığını vurgulayan Yalçın, Adalet Bakanlığı'nın "Cezalandırma Bakanlığı"na dönüştüğünü, tarafsız adalet tanrıçasının bile gözündeki bağın açıldığını söyledi. Savcılık ifadesinde Yalçın Küçük ile 4 yılda 2 kez cenazede görüştüğünü söylediğini anımsatan Yalçın, iddianamede ise Küçük ile görüşmesini inkar ettiğinin öne sürüldüğünü vurguladı. Yalçın, "Ne şimdi bu? 3 yılda 9 telefon 3 yüz yüze görüşme bizi örgüt mü yapıyor?" diye konuştu.

Duruşmada yemek krizi

Öte yandan duruşmaya verilen öğlen arasında ise yemek krizi yaşandı. Saat 12.30'da verilen bir saatlik öğle arasında sanık yakınlarının getirdiği yemekler güvenlik nedeniyle tutuklu sanıklara verilmedi. Bunun üzerine Soner Yalçın'ın avukatı Feza Yalçın, "Nasıl yemek vermezsiniz" diye askerlere çıkıştı.

"Cezaevi kumanyasında sadece kuru ekmek var"

Nedim Şener'de "Cezaevi kumanyasında sadece kuru ekmek var" dedi. Duruşma başladığında ise durumu mahkeme heyetine aktaran Avukat Celal Ülgen sanıkların aç bırakıldığını belirterek suç duyurusunda bulundu. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ise savunmasını yapan Soner Yalçın'a "Aç aç savunma yapabilecek misiniz?" diye sordu. Yalçın bunun üzerine "Aç karnına da savunma yapabilirim" diye cevap verince, Mahkeme Başkanı, "İsterseniz kantinden kek aldırabilirim" dedi.

Ancak Yalçın, "Savunmama devam edeceğim" yanıtını verdi. Başkan Ekinci ayrıca konuyu Alay komutanıyla Pazartesi günü görüşeceğini ifade etti. Daha sonra yaklaşık bir saat savunma yapan Yalçın için mahkeme 15 dakika yemek arası verdi. Arada sanıklar yakınlarının verdiği yemekleri yedi.

Yemek krizine suç duyurusu

CHP Milletvekili avukat Mahmut Tanal, İstanbul Cumhuriyet Savcılığına sanıkların aç bırakıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Tek sayfalık dilekçede suç istinadı bölümünde "Eziyet ve işkence" ibaresi yer aldı.

"Sanıkların aç bırakılması eziyet suçudur"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dilekçede, Silivri Cezaevinden getirilen tutukluların aç bırakılarak savunma yapmak zorunda bırakıldığı iddia edildi. Milletvekili olan şikayetçi Tanal dilekçesinde, bu durumu duruşma sırasında öğrendiğini TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi olarak mevcut durumun yargıya iletme gibi bir sorumluğu olduğuna da yer verdi. Dilekçede sanıkların aç bırakılmasının Anayasa'nın 38'inci maddesi ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine aykırı olduğu iddia edildi. Dilekçede "Sanıkların beslenme hakkından mahrum bırakılması hem TCK 96. maddesi açısından bir eziyet suçudur aynı zamanda Anayasa ihlal suçudur. Anayasanın 90. maddesi uyarınca imzaladığımız uluslar arası ihlallerin suçudur. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Mevcut olan bu durumun araştırılarak olaya sebebiyet veren ve suça iştirak eden şüphelilerin kimliklerinin tespiti ile cezalandırılmasını arz ederim" dedi.


Görevsizlik kararı


Yalçın'ın ardından söz alan avukatlarından Duygun Yarsuvat, sanıklara atılı suçun örgüt kapsamında değerlendirilemeyeceğini ifade ederek, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçunun asliye ceza mahkemesi kapsamında olduğunu söyledi. Avukat Yarsuvat, bu nedenle mahkemenin "görevsizlik" kararı vererek, dosyanın asliye ceza mahkemesine gönderilmesini istedi.Bu arada, duruşmada öğlen yaşanan yemek sıkıntısıyla ilgili olarak Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Silivri Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüğünü, bundan sonra kumanya konusunda sıkıntı olmayacağını ve daha fazla kumanya verileceğini söyledi.


Tutuklu sanık Soner Yalçın'ın savunmasını tamamlamasının ardından duruşma 3 Ocak Salı gününe ertelendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS