Hepsi safra kesesinden çıktı

Hepsi safra kesesinden çıktı

Malatya'da 48 yaşındaki Mustafa Çelik'in safra kesesinden yapılan ameliyatla 8 bin 422 taş çıkarıldı.

Bursa'nın Mudanya İlçesinde yaşayan Mustafa Çelik, 2 ay önce karın ağrısıyla ilçedeki hastaneye gidince, safra kesesinde taş olduğu teşhisi konuldu.

İlaç tedavisine başlayan Çelik geçtiğimiz günlerde bir taziye için geldiği Malatya'da tekrar şiddetli karın ağrısı çekince, Özel Müjde Hastanesi'ne giderek muayene oldu.

Genel Cerrahi uzmanı Doktor Mehmet Şehitoğlu'nun muayene ettiği Mustafa Çelik'in safra kesesinin tamamen taş dolduğu tesbit edilince, hemen ameliyata alındı. Ameliyat sonrası doktorları bile hayrete düşüren bir görüntü ortaya çıktı. 2 aydır karın ağrısı şikƒyeti çeken hastanın safra kesesinden irili ufaklı 8422 taşlar çıkarıldı. Ameliyattan sonra hemşireler taşları yaklaşık bir saatte saydı.

Meslek yaşamı boyunca yaklaşık 4 bin safra kesesi ameliyatı gerçekleştiren Uzman Doktor Şehitoğlu ilk defa bu kadar yüksek sayıda taş miktarı ile karşılaştığını belirtti. Doktor Şehitoğlu, hasta Mustafa Çelik'in kendilerine karın ağrısı ve şişkinlik şikayeti ile başvurduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Ameliyattan önce hastamızın safra kesesi taşla dolu kese şeklinde rapor edilmişti. Biz ameliyatı bitirdiğimizde çok sayıda taşla karşılaştık ve taşları saydığımızda 8422 olduğunu tespit ettik. Bu taşlar 2-3 milimetre çapında değişen renkli taşlardı, bu kadar sayıda çok taş ilk defa görünüyor. Daha öncede buna benzer bir ameliyatı gerçekleştirmiştik, o hastamızda 2890 adet taş çıkmıştı."

Hastanın 1 gün sonra taburcu edileceğini belirten Doktor Şehitoğlu, safra kesesinden çıkan taş sayısını notere tasdik ettireceklerini söyledi.

Hastanın eşi Beyaz Çelik ise eşinin safra kesesinden çıkan taş karşısında şoke olduğunu belirterek, "Taziyemiz vardı buraya geldik. Burada da şikayetleri artınca doktora getirdik. Biz önceden safrada bu kadar taş olduğunu çok bilmiyorduk" dedi. Hastanın kardeşi Yusuf Çelik ise ağabeyinin safra kesesinden çıkan taş sayısı karşısında şaşırdıklarını ifade ederek, "Bu kadar beklemiyorduk aslında 10-15 taş çıkmasını bekliyorduk, bu kadar çıkınca hepimiz şok olduk" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS