Coca-Cola'nın formülü müzede!

Coca-Cola'nın formülü müzede!

Coca-Cola firması 125 yıldır gizledikleri formüllerini Atlanta'da bulunan Coca-Cola Müzesi'ne taşıdı. 86 yıldır SunTrust Bankası'nda saklanan formül, 125. yıl nedeniyle ziyaretçilerle paylaşılacağı kalıcı serginin parçası olmak üzere Atlanta'da bulunan Coca-Cola Müzesi'ndeki yerini aldı.

Ziyaretçiler, formulünün içinde bulunduğu kasayı yakından görebilecekler. Coca-Cola'nın formülü 1925 yılından beri Atlanta'nın merkezindeki SunTrust Bankası'nda muhafaza ediliyordu.  

Coca-Cola'nın formülünün Atlanta'daki Coca-Cola Müzesi'ne taşınmasıyla ilgili düzenlenen törende konuşan Coca-Cola Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent, "Bugün Coca-Cola tarihinde özel bir gün ve 125. yıl kutlamalarımız için mükemmel bir kapanış. Gizli formül'ü Coca-Cola Müzesi'ne getirerek hem markanın zengin tarihini hem de gelecek nesillerdeki mutluluk dolu anları kutluyoruz. Böylece Coca-Cola'yı bugünlere getiren herkese bir kere daha teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Coca-Cola'nın başarısının sırrı ile ilgili de bilgi veren Kent, "Ülkelerdeki yerel ortaklarımızdan markalarımızı seven bireylere kadar global sistemimizin bir parçası olan her paydaşın başarımızda önemli bir rolü var. Sürdürülebilir büyüme ve dünyanın heryerinde, herkes için daha iyi bir dünya ve gelecek yaratmaya yardımcı olmak olarak belirlediğimiz 2020 vizyonumuzu gerçekleştireceğimize dair inancımızı sağlayan başarının formülü de işte bu" şeklinde konuştu.

Coca-Cola'nın mucidi Dr. John Pemberton, 1886 yılında, Coca-Cola'yı icat ettiğinde sadece birkaç kişinin bildiği formülü yazılı bir belgeye dönüştürme gereği duymadı. 1891 yılında ise, iş haklarını satın alan Asa Candler Coca-Cola'nın tek sahibi oldu.

1919 yılına gelindiğinde, Coca-Cola, Ernest Woodruff ve bir grup yatırımcı tarafından satın alındı. Satın alma işlemini finanse etmek isteyen Woodruff, banka kredisi teminatı karşılığında, Candler'in oğlu tarafından kaleme alınan Coca-Cola'nın formülünün yazılı olduğu belgeyi bankaya teslim etti.

Bu belge borcun ödendiği 1925 yılına kadar New York'taki Guaranty Bankası'nda bir kasada tutuldu. Borcunu kapatan Woodruff formülün yazılı bulunduğu belgeyi o zamanki adıyla Trust Company Bankası olan SunTrust Bankası'nda bir kasaya yerleştirdi. Coca-Cola Müzesi'ne taşındığı bugüne kadar formülün yazılı olduğu belge aynı kasada saklandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS