Diyanet'te 'eyalet' krizi çıktı!

  1. Yazarlar
Diyanet'te 'eyalet' krizi çıktı!
Diyanet'te 'eyalet' krizi çıktı!

Diyanet'te 'eyalet' krizi çıktı MHP'li vekilin önergesi Diyanet'teki hatayı ortaya çıkardı. Kurumun internet sitesinin 'Türkiye' bölümünde yer alan 'eyalet' butonu kriz yarattı. Diyanet 'sehven hataydı düzelttik' dedi.

'Sehven eyalet' krizi Diyanet'i karıştırdı.

Kurumun resmi web sitesinde yer alan 'Namaz vakitleri' bölümünde 'ülkeler', 'eyaletler' ve 'şehirler' adıyla yer alan butonlarda, 'Türkiye' bölümüne girildiğinde 'eyalet' seçeneğiyle karşılaşıldı.

Şubat ayında yaşanan bu görüntü üzerine MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman konuyu Meclis gündemine taşıdı.

"Bölmek mi istiyorsunuz?"

Akşam'ın haberine göre; Büyükataman, Bakan Faruk Çelik'e yönelttiği soru önergesinde, 'Eyalet sistemi olmamasına rağmen Diyanet, neden böyle bir uygulamaya geçmiştir?', 'AKP iktidarının gündeminde ülkeyi eyaletlere bölmek mi vardır?', 'Bu konuda bakanlığınızca herhangi bir soruşturma açılması düşünülmekte midir?' sorularını yöneltti.

"Sehven hata yaptık"

Önergeye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz yanıt verdi:

'Başkanlık Takvimi'nde bulunan 21 ilin ilçelerinin namaz vakitleri Başkanlık web sayfasına yerleştirilmiştir. Namaz vakitleri bölümünde 202 ülkenin 5 bin 424 yerleşim yerine ait günlük, haftalık ve aylık hesaplama yapan namaz vakitleri programı çalışarak oluşturulan bilgiler yayınlanmaktadır. Eyalet sistemi kullanan ABD ve Kanada gibi ülkelerin 1998 yılından beri namaz vakitleri Başkanlığın web sayfasında eyalet sistemine göre verilmektedir.

Türkiye'ye ait 21 ilimizin ilçelerinin de namaz vakitlerinin yayınlanmasının gündeme alınması nedeniyle, yayınlanmakta olan namaz vakitleri programında güncelleme yapılarak ilçelerin namaz vakitleri halkın hizmetine sunulmuştur. Ancak bu güncellemeler yapılırken sehven Türkiye'de 'şehir seçimi' butonu yerine daha önce verilen 'eyalet' seçimi butonu kalmıştır. Yeni program yayına sunulduktan çok kısa bir müddet sonra kontrol esnasında meydana gelen durum fark edilerek programda gerekli düzeltme yapılıp internet server'a yerleştirme işi takriben bir veya bir buçuk saat sürmüştür. Hali hazırda düzeltilen o program Başkanlığın web sayfasında çalışmaktadır.'

Büyükataman cevaptan tatmin olmadı

MHP'li Büyükataman, Diyanet'in yanıtı için "özrü kabahatinden büyük" değerlendirmesinde bulundu.

'Cevap beni tatmin etmedi' diyen MHP'li Büyükataman, 'Bu cevabı sorumsuzluk ve aymazlık olarak değerlendiriyorum. Bu hatanın 'sehven' olmasını temenni ediyorum, ama bu cevap beni tatmin etmedi. Sorumluluk sahibi makamda oturanların bu tür şeylere karşı daha sorumlu olmasını beklerdim' dedi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS