Gözaltında kayıp iddiası

  1. Yazarlar
Gözaltında kayıp iddiası
Gözaltında kayıp iddiası

BDP'li İsmail Bakır'ın gözaltına alındığı önce Ümraniye Atakent Karakolu'nda görevli bir polis tarafından kabul edildi. Ardından polisler Bakır'ın karakola hiç gelmediğini söylediler. İHD'den Boğa, Bakır'ın akıbetinin takipçisi olacaklarını söyledi ve "İsmail kaybedilirse kıyameti koparırız" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Abdülbaki Boğa 27 yaşındaki İsmail Bakır'ın tam da Kayıplar Haftası'nda "kaybedilmeye çalışıldığını" söyledi ve "Artık tahammül edecek sabrımız kalmadı" dedi.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre Boğa, Bakır'ın 21 Mayıs'ta Ümraniye'de otobüs durağında arkadaşını beklerken üç telsizli sivil polisin yanına yaklaşarak zorla bir araca bindirdiğini söyledi. Olayı, Bakır'ın karşı kaldırımdaki arkadaşı anlattı. Bakır, araca zorla bindirilmeden önce, "Beni öldürecekler" diye bağırdı.

Bakır'ın da ailesinin de Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyesi olduğunu, polisten uzun bir süredir tehditler aldıklarını açıklayan Boğa, ailenin önce Ümraniye'deki Atakent Karakolu'nu aradıklarını açıkladı. Burada görevli memur, İsmail Bakır'ın karakolda olduğunu ve gözaltına alındığını kabul etti.

Karakola giden aileye ise, oğullarının burada olmadığı, gözaltına alınmadığı söylendi. Boğa, bunun tipik bir "kaybetme" vakası olduğunu, karakoldaki memurun bundan haberi olmadığı için Bakır'ın gözaltında olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Boğa'ya göre, aile karakola gidene dek polisler durumdan haberdar edildi ve ağız birliği ederek, Bakır'ın karakola hiç gelmediğini söylediler. Aile, Fatih'teki Terörle Mücadele Şubesi'ne de başvurdu ancak bir sonuç alamadı.

"Başbakan bize yalan söyledi"

Boğa, olayın tam da Kayıplar Haftası etkinlikleri düzenledikleri bir zaman geldiğini söyledi ve "Başbakan Erdoğan ile Dolmabahçe'de yaptığımız görüşmenin ardından artık böyle olaylar yaşanmayacağını tahmin ediyorduk. Ancak geçmişten farklı bir uygulama yok. Polis yine tehdit ediyor, baskı kuruyor, kaybediyor. Başbakan bize yalan söyledi" diye konuştu.

Boğa, sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık bu olaylara tahammül edecek sabrımız kalmadı. O noktayı geçtik. İsmail Bakır gözaltında kaybedilirse kıyameti koparacağız. Eğer suçu varsa mahkemede yargılayıp cezalandırsalardı. Bir an önce akıbetinin belli olması için çalışacağız, olayın takipçisiyiz." 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS