Eğitime dinsel ayar!

Eğitime dinsel ayar!

Ankara il zümre toplantısında eğitimde dini etkiyi artıracak önerilere vurgu yapıldı. Toplantıda, okullara mescit açılması, imam hatip liselerinin tanıtılması, kutlu doğumla ilgili faaliyetlerin artırılması şeklindeki öneriler sıralandı.

Ankara Zümre Öğretmenler Kurulu'nun 2010-2011 eğitim öğretim yılı 2. dönem başı il zümre toplantılarında ortaöğretim okullarında mescit açılması, ilköğretim okullarında imm hatip liselerinin tanıtılması ve kutlu doğumla ilgili faaliyetlerin yapılması istendi.

Kurulun, ilköğretim ve ortaöğretimde yer alan her branşa yönelik yaptıpı toplantılarda eğitimde dini etkinin artmasına neden olacak çok sayıda öneri sıralandı.

Toplantıların özet raporlarında din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ilişkin pek çok ilginç istek yer aldı.

Ortaöğretim raporlarında 2011-2012 eğitim-öğretim yılından itibaren okutulacak yeni din kültürü ve ahlak bilgisi dersi programına ilişkin öğretmenlerin yeterli bilgiye sahip olmadığı ortaya çıktı.

Raporda yeni program ve mezhepler konusunda eğitim verilmesi ve öğretmenler için Alevilik konusunda seminer düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Aynı istek ilköğretim raporlarında da "Yeni eklenen program doğrultusunda tasavvufi yorumlarla ilgili olarak (Alevilik, Kadirilik, Nusayrilik gibi) seminerler düzenlenmeli" şeklinde yer aldı.

Seçmeli din dersi isteği

Raporda din kültürü ve ahlak bilgisi ders saatlerinin yetersiz olduğu savunularak zorunlu ders saati dışında, seçmeli dersleredin kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin konulması, misyonerlik ve yıkıcı faaliyetlere karşı yeni konuların ders programına dahil edilmesi önerisinde bulunuldu.

"Mescit açılsın"

Raporda, Diyanet İşleri Başkanlığı ile bir protokol yapılarak din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin hac ve umrelerde görevlendirilmesi istenirken, okullarda mescit açılması önerisi de yer buldu.

"İmam Hatipler tanıtılsın"

İlköğretim raporunda, SBS'de din kültürü ve ahlak bilgisi dersiyle ilgili soruların sayısının artırılması, ilköğretim öğrencilerine yönelik yapılan mesleki yönlendirme gezilerine imam hatip liselerinin de dehil edilmesi, bu liselerin mesleki açıdan tanıtılması talep edildi.

"Kutlu doğum faaliyetleri yapılsın"

Raporda ayrıca, okullarda kutlu doğum ile ilgili faaliyetlerin yapılması önerilirken okul, ilçe ve il bazında din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ilişkin yarışmalar düzenlenmesi, dini mekanlara yapılacak öğrenci ziyaretlerinin kolaylaştırılması istendi.

Öğrencinin başarısını artırmaya yönelik önerilerin sıralandığı bölümde, 9. sınıfa yeni gelen bir öğrencinin ilköğretim havasında olduğu ve gençliğe geçiş sürecinin yaşanmasından dolayı farklı ve tasvip edilemeyecek biri biçimde tavır ve hareketler sergilediği savunulan raporda, bu gibi öğrencilere öğretmenlerin sabır ve hoşgörüyle yaklaşması gerektiği ifade edildi.Kaynak: Cumhuriyet gazetesi / Mahmut Lıcalı
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS