Zana: "Umarım bu yüzyıl da yitirilmez"

  1. Yazarlar
Zana: "Umarım bu yüzyıl da yitirilmez"
Zana: "Umarım bu yüzyıl da yitirilmez"

1994 yılında Türkiye belki de Kürt sorununa ilişkin en travmatik görüntülerden birini yaşadı. Aralarında Leyla Zana'nın da olduğu Kürt milletvekilleri Meclis'ten apar topar polis araçlarıyla çıkarıldı, yıllarca cezaevinde yattı. Şimdi onlardan biri, Meclis kürsüsünde yemin töreninde söylediği Kürtçe sözlerle hiç unutulmayan Leyla Zana yeniden Meclis yolunda. CNN TÜRK' konuşan Zana, "Umuyorum bu yüzyıl da yitirilmez" dedi.

Yıllar önce Meclis'ten çıkarılış görüntüsü Türkiye'nin hafızasından hiç silinmedi.

Belki günler sonra yeniden Ankara'nın yolunu tutacak ve Meclis'e dönecek.

Leyla Zana seçime günler kala çalışmalarını yürütüyor. Zana, Diyarbakır'ın tam 400 köyünü tek tek gezerek seçim için çalışıyor.

Bir çok korucu köyü bu seçimde oylarını Zana'ya vereceğini açıkladı. Tıpkı erkekleri tarlada olduğu için meydanı kadınların doldurduğu bu köy gibi.

Ama birleşik oy pusulasında üzerlerinde fotoğrafları da bulunmayan bağımsız adaylara oy vermek kolay değil. Özellikle de okuma yazması olmayanlar için.

Zana'nın tüm bu kadınların gözünde ayrı bir yeri var. Yıllar sonra yeniden halkla buluşan Leyla Zana ise özellikle bölge kadınlarının bir de çocukların büyük bir dönüşüm geçirdiğini anlattı CNN TÜRK'e:

"1991'de seçim çalışmasını yürüttüğümüzde kadınlar dört duvar arasındaydı. Bugün artık benim gibilerine artık ihtiyaçları da yok. Kendileri dillendiriyor zaten. Her çocuğun gözlerinde bir umut görüyorum aynı zamanda bir öfke de görüyorum. İşte o öfke umuda dönüştürülmezse ileride hiç istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz."

Seçim sonrası için ise sadece beklentilerini dile getiriyor Zana. Başbakan çok hizmet yapmış ama en önemlisini unutmuş sözleriyle:

"Geçmişte bu halka yönelik barışın dışında denenmemiş bir şey kalmadı. Başbakan her yerde diyor ki, hizmet ettik. Doğru hizmetler görülüyor. Ulaşımda problemler azalmış, güzel yollar açılmış ama en önemli yol unutulmuş ertelenmiş. O da barış yoluydu. Geçmişte inkar ettiği bir çok kesimle yeniden bir barış sürecini ya başlatacak ya da bir yüzyıl daha yitirecek."

Sadece bir kaç gün sonra büyük ihtimalle yeniden milletvekili olacak Leyla Zana ve Meclis'e adım attığı andan itibaren gözler hep üzerinde olacak.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS