Erdoğan'ı kızdıran site

  1. Yazarlar
Erdoğan'ı kızdıran site
Erdoğan'ı kızdıran site

Başbakan Erdoğan'ın “Şu an Antalya’da bir site var, ‘Laik olmayanlar giremez’ diyor. Bundan rahatsızım” dediği sitenin tabelasını kaldırdığı ortaya çıktı.

Kral FM’de konuşan Başbakan Erdoğan, “Bazı vatandaşlar arasında ’tamam çok iyi çalışıyorlar ama bunların bir zihniyeti var Türkiye’yi geriye doğru götürecekler. Yaşam biçimimize karışacaklar, rahat içki içemeyeceğiz, mini etekle dolaşamayacağız’ gibi kaygılar var” sözleri üzerine değerlendirmeyi yaptı: “8,5 yıldır iktidardayız... Sizin bu söyledikleriniz bu ülkede on yıllardır söylenen şeylerdir. Artık pes, yetti. Bu irtica kampanyalarını yürütenler, bu ülkede yeni değil. Bu ta İttihat Terakki’nin ürünüdür. Bu CHP zihniyetinin ürünüdür... Kendi il başkanını belediye başkanı, vali yapan bir anlayışla bu ülkede halka zulmetmişlerdir. Bunlar Türk lirasının üzerinden Atatürk’ün resmini kaldırmışlardır, oraya İnönü’nün resmini koymuşlardır, işte bunu diyen zihniyet bu... Biz neysek oyuz... 8,5 yıldır bu ülkeyi yönetiyoruz, kimin içkisine karıştık, kimin yaşam biçimine karıştık? Böyle bir şey duydunuz mu, gördünüz mü? Herkes istediği gibi yiyor, istediği gibi geziyor, istediği gibi içiyor.

Ama biz bunlara diyoruz ki, ’Siz de bize karışmayın, bırakın ben de ailemle inandığım gibi yaşayayım. Bu ülkede bölücülük yapmayalım, bundan rahatsız olmayalım’. Ama şu anda bu ülkede başörtülü olduğu için gittiği herhangi bir restoranda, bunlar istisna şeyler ama kendilerine hizmet verilmeyen yerler var. Bu tür restoranlar var. Çok daha enteresan, şu anda Antalya’da bir site, ’Buraya laik olmayanlar giremez’ diyor. Bunlar var... Bunlardan rahatsızım, bunları duymak istemiyorum, bunları yaşamak istemiyorum.”

O tabela değişti

Erdoğan’ın gündeme getirdiği site Antalya Lara’daki Feyziefe Sitesi. Geçen Ekim’de girişindeki, Türk bayrağı ve Atatürk resmi bulunan tabelada, ‘Atatürkçü, laik, demokratik insanların yaşadığı sitedir’ yazısıyla gündeme gelmişti. Yaklaşık 300 kişinin yaşadığı sitenin her 3 blokunun da girişinde profesyonel site yönetimi tarafından asılmış, ‘Çağdaş sitemizde çağdaş bir yaşam için kurallar’ yazılı bir pano bulunuyordu. Panoda yazılan kuralların birinci maddesi ‘Laik- Demokratik- Atatürkçü düşünceye sahip olmak’, ikincisi ise ‘Çağdaş bir sitede yaşamaya hazır komşuluk ilişkilerine vakıf olmak’ olarak sıralanıyordu. Geçen yıl yapılan haberlerden sonra gelen tepkiler üzerine bu yazılar kaldırıldı.

Vatan Gazetesi, Erdoğan'ın ‘Türbanlı vatandaşlarım bazı mekanlarda yemek bile yiyemiyor’ sözlerini İstanbul’daki mekan sahiplerine sordu. İşte alınan cevaplar:

Bebek Kichenette: “Türbanlı müşterilerimiz de diğerleri gibi rahat geliyor, yemeklerini yiyor. Masalardan da bize ulaşan bir rahatsızlık olmadı.”

Kanyon GINA: ‘Mekanımız her kesimden müşteriye açık. Bugüne kadar türbanlı diye almamazlık yaptığımız hiç kimse olmadı. Sayı olarak diğerlerinden az da olsalar en üst kesim nasıl servis alıyorlarsa onlar da aynı servisi alıyorlar.”

Al Jamal, Nahide ve Cahide: “Yıllardır dünyanın her bir köşesinden kapalı insanlar gelir ve bir sıkıntı yaşamaz. Türbanlı ya da değil hi bir konuda, dinde, dilde, ırkta bir ayrım içerisinde değiliz.”

Nişantaşı Chocolate: “Yabancı yerli türbanlı müşterilerimiz oluyor. Ancak yoğunlukta değiller. Fakat biz gece ağırlıklı hizmet verdiğimiz ve alkol olduğu için çok tercih edilmiyor da olabiliriz.”

Akmerkez Papermoon: “Türbanlı müşterilerimiz de gelebiliyor tabii. Yalnız oran olarak düşük. Buna da mekanın alkollü olması sebep olabilir.”

Arman türbanla gezmişti

Aylar önce Ayşe Arman da türban takarak İstanbul turuna çıkmış ve yaşadıklarını köşesinde şu şekilde anlatmıştı: “Biraz hüzünlü bakışlar var, o kadar. Bir müdahale, bir aşağılama? Asla... Çok az bir küçümseme... Ama o kadar.’

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS