FT: Erdoğan Türkiye'yi değiştirdi

  1. Yazarlar
FT: Erdoğan Türkiye'yi değiştirdi
FT: Erdoğan Türkiye'yi değiştirdi

Financial Times gazetesi bir yorum analiz yazısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pazar günü yapılacak genel seçimleri kazanmasının neredeyse kesin olduğunu belirterek, "Türkiye'de onun kadar yükseklere erişen bir başka çağdaş politikacı yok" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın 2002 yılında "neo-İslamcı" AKP'nin başında iktidara gelmesinden bu yana haklı olarak Türkiye'yi değiştirdiğini savunabileceğinin kaydedildiği yazıda, batılı bir diplomatın, "Onun bu ülkede elde ettiği başarı dudak ısırtıyor" şeklindeki ifadesine yer verildi.

Ancak gazete bu övgülerin hemen ardından diğer prestijli yabancı medya organları gibi hemen Erdoğan'ın otoriter yapısına dikkat çekiyor.

Financial Times, şimdi acaba Erdoğan'ın 21. yüzyıl Türkiye'si için bir sosyal kontrat niteliğinde olacak olan daha demokratik bir anayasayı yapabilmek için bu otoriter içgüdülerini gemleyip gemleyemiyeceği sorusunun sorulduğunu belirtti.

2004 yılında üyelik için AB'nin bekleme salonuna alınmasıyla, hükümetin Avrupa ile birleşme fikrini dirayetli bir şekilde lokomotif güç olarak kullanıp, ifade özgürlüğünü ve azınlık haklarını genişlettiğini savunan gazete, "aynı zamanda o zamana kadar hükümetleri göreve getirip görevden alan askerin gücünü de gemledi" diye yazdı.

Financial Times, "Gözü daha yükseklerde" başlığını kullandığı yazıda, ağırlıklı olarak Fransa ve Almanya'nın engellemesi nedeniyle şu anda durmuş bulunan AB üyeliğinin Türkiye'nin değişimi sırasında siyasi uyum açısından bir tutukal rolü oynadığını belirterek, "Kemalist ordu Avrupa görevinin yerine getirilmesini Atatürk'ün Türkiye için öngördüğü bir hedef olarak gördü, AKP ise demokratik kulüp kurallarının generallaere karşı bir kalkan olacağını gördü" diye yazdı.

2007 yılındaki son seçimlerin ordunun zamanın dışişleri balanı olan Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olmasına karşı çıkmasının tetiklediği anayasal krizle gölgelendiğini belirten gazete, "Erdoğan ordunun blöfünü gördü ve halka giderek partisinin 2002 yılında yüzde 34 olan oy oranını, yüzde 84 oranında katılım olan bir seçimde yüzde 47'ye çıkardı....Şimdi savcılar şatafatlı bir dizi darbe komplosu iddialarını soruştururken, Türkiye'nin eskiden aşırı güçlü olan her 10 generalinden biri demir parmaklıklar arkasında" diye yazdı.

Gazete şöyle devam etti: "Türkiye'nin sosyal değişimi de şaşırtıyor. AKP'nin başarısı sosyal olarak muhafazakar, dinine bağlı ama dinamik ve girişimci bir orta Anadolu'unun orta sınıfı üzerine kurulu bir egemen çevrenin doğuşunu temsil ediyor ve bu kesim şimdiye dek Kemalist laik elitin tekelinde bulunan iktidar üzerinde hakettiği payı talep ediyor."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS