Kamer Genç'e "Türkoğlu Türk" tepkisi

Kamer Genç'e "Türkoğlu Türk" tepkisi

CHP Tunceli Milletvekili ve CHP birinci sıra adayı Kamer Genç'in bir gazeteye, 'Biz Kürt değiliz, Türkoğlu Türküz' dediği iddiaları üzerine, aralarında sanatçıların da bulunduğu bir grup, Kürtçe'nin Zazaki lehçesinde söyledikleri türkülerle Genç'i protesto etti. Genç ise bu iddiayı yalanladı.

Tunceli'de aralarında sinemacı ve müzisyenlerin bulunduğu yaklaşık 100 kişi, Kamer Genç'in bir gazetenin köşe yazarına 'Biz Kürt değiliz, Türkoğlu Türküz' dediğini ve Tunceli'de BDP'nin desteklediği bağımsız aday olan Ferhat Tunç'a hakaret ettiğini iddia ederek, protesto gösterisinde bulundu. Belediye yeraltı çarşısı üzerinde bir araya gelen protestocular Seyit Rıza Parkı'na kadar yürüdü.

'Asimilasyoncu zihniyet'

Sık sık 'İnkarcı vekil istemiyoruz' sloganı atan grup adına açıklama yapan yerel ses sanatçısı Deniz Deman, Kamer Genç'in 'Kürtler Şafi olur. Biz Şafi miyiz? Biz Türkoğlu Türküz' açıklamalarını, yıllardır yaptıkları Kürtçe sanat çalışmalarına hakaret olarak algıladıklarını, Dersim'e ve Kürt'lere dönük sürdürülen asimilasyoncu zihniyetin bir parçası olarak gördüklerini söyledi. Deman, şöyle dedi:

"Kamer Genç ve partisinin zihniyetine göre yıllarını Kürt müziğine, sinemasına, tiyatrosuna ve şiirine adamış biz sanatçılar ve edebiyatçılar Dersim'e ihanet ediyoruz. Kürtçe konuşan annelerimiz, ninelerimiz, dedelerimiz meğer bizi asimile ediyorlarmış. Bir asırdır verilen varoluş mücadelesi meğer yanlış imiş! Sadece Kürtçe şarkı söylediği için hapis yatan, sürgüne gitmek zorunda kalan, Kürtçe sanat yaptığı için bedel ödeyen bunca insan yanlış yoldaymış meğer! Kamer Genç'in bu açıklamalarını, bir halkın en temel hakları olan diline, kültürüne ve kimliğine dönük geliştirilen sistematik yok etme çalışmalarının bir parçası olarak görüyoruz."

Kamer Genç'in aynı köşe yazarına, 'Kimdir Ferhat Tunç? saz çalmanın dışında ne yapar bu adam? Ne yapmış acaba Dersim için? Ne faydası olmuş bu adamın?' dediğini de iddia eden Deman, "Bu sözleriyle sanat ve sanatçıyı aşağıladığını düşünüyoruz. Bu yaklaşımın bir sanat eserine 'ucube' deyip yıktıran zihniyetten hiçbir farkı yoktur" dedi. Açıklamanın ardından Tuncelili sanatçılar ve sinemacılar hep birlikte Kürtçe'nin Zazaki lehçesinde türküler seslendirdikten sonra olaysız dağıldı.

Kamer Genç iddiaları yalanladı

CHP Tunceli Milletvekili adayı Kamer Genç ise, iddiaları yalanladı. Tunceli'den 7 dönemdir seçime girdiğini belirten Genç, şunları söyledi:

"Siyasi rakibim hakkında bu Sevilay denilen kişi göklere çıkaran bir yazı yazınca ona sordum. 'Sen nereden tanıyorsun bu adamı? Dersim'i nereden tanıyorsun, geldin mi Dersim'e?' Yok efendim ben gelip gitmedim deyince, ben de 'nereden biliyorsun' dedim. Sonra başladı ulu orta konuşmaya. Ben ona ne biz Türk oğlu Türküz ne de Kürt oğlu Kürdüz dedim. Beni tanıyanlar bilir. Ben ne Zazaca, ne Kürtçe bilirim. Benim ana dilim Dersimce'dir. 8 yaşıma kadar Dersimce biliyordum sonra Türkçe öğrendim. Benim öteden beri düşüncelerim budur. Bu lafların dışında bir şey söylemedim. Varsa Sevilay denilen kişi açsın ses kayıtlarını sonuçlarına katlanırım. Kaldı ki birinin Türkoğlu Türk, Kürtoğlu Kürt olması kusur da teşkil etmez. ama ben bu ifadeleri kullanmadım."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS