ÖSYM'nin tarihçesi: 2 yıl, 5 sınav, 7 hata

ÖSYM'nin tarihçesi: 2 yıl, 5 sınav, 7 hata

ÖSYM, hatalı sınavlar serisine bir yenisini daha ekledi. Bu skandalla, ÖSYM bir yılda üç hatalı sınava imza atmış oldu. Eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın istifa etmesine neden olan KPSS skandalından, Ali Demir ve Yusuf Ziya Özcan dönemine ve bugüne kadar yapılan hatalara bir gözatalım...

KPSS, YGS, ALES derken şimdi de tıpta denklik sınavı.

ÖSYM'nin hatalı sınavlar serisi, eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan döneminde başladı.

2010 yılında yapılan KPSS sınavında, 500'ün üzerinde öğrenci Eğitim Bilimleri Sınavı'nda 120 soruda 120 doğru yaptı.

KPSS skandalının yankıları sürerken yeni bir kopya iddiası patlak verdi. Skandalın adı: 2010 Açık Öğretim Sınavı'ydı.

Sınav sırasında bir astsubayın üzerinde çıkan kağıtta sınavın soruları ve cevapları yer alıyordu.

Sınavda kopya iddiaları savcılık tarafından açılan soruşturmayla somut delillere dönüştü ve ÖSYM'nin 6 yıllık başkanı Ünal Yarımağan, istifa etmek zorunda kaldı.

Yerine Yusuf Ziya Özcan geçti, ancak sınav skandallarının arkası kesilmedi.

YGS skandalı

Bu defa da YGS'de şifre iddiaları patlak verdi. Şifre iddiaları uzun süre gündemden düşmedi.

Hedefteki isim YÖK Başkanı Ali Demir'di, önce "Şifre yok" dedi, sonra "Şifre var, kopya yok" dedi.

Demir'in bu açıklaması cumhurbaşkanı ve başbakan dahil bir çok siyasiyi tatmin etti, ancak sınava giren öğrenciler endişeliydi.

Sonuçlar yanlış hesaplandı

Sınav sonuçları tüm bu tartışmaların gölgesinde açıklandı. Bu defa da bazı öğrencilerin puanlarının yanlış hesaplandığı ortaya çıktı.

Öğrenciler sınav sonuçlarına itiraz etti. Bu tartışmaya da son noktayı ÖSYM Başkanı koydu. Özcan, "Hesapta yanlışlık yok, bir kaç öğrencinin soru ve cevap kağıdı eksik hesaplanmıştı, çözüldü" dedi.

Kitapçıklar kayboldu

Aynı YGS'nin üçüncü skandalı kayıp kitapçıklar oldu. Diyarbakır'da ygs'ye giren 4 öğrencinin cevap anahtarı kayboldu. YGS puanları hesaplanamayan öğrenciler LYS'ye girmeye hak kazanmış sayıldı.

YGS'yi ALES takip etti. İzmir'de yapılan sınavda kitapçıklardaki soruların eksik ve sayfa sıralarının karışık olması nedeniyle manisa'dan yedek kitapçık getirildi ve sınav gecikmeli başladı.

Ankara Savcılığı YGS'deki iddiaları araştırmak için açtığı soruşturmada takipsizlik kararı verdi, ÖSYM Başkanı Demir hakkında görevini ihmal iddiasıyla soruşturma izni istedi. ÖSYM'nin izin verip vermeyeceği 23 Haziran'da belli olacak. Tüm gözler ÖSYM'ye çevrilmişken bir skandal daha patlak verdi.

Bu kez denklik sınavı

Son skandalın adı, yurtdışı yükseköğretim diplomaları denkliği için Seviye Tespit Sınavı oldu. Tıp doktorluğu 2. aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75'i geçen yılki soruların aynısı çıktı.

ÖSYM, sınavın iptal edlilerek tekrarlanacağını açıkladı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS