Sınav öncesi garip işler

  1. Yazarlar
Sınav öncesi garip işler
Sınav öncesi garip işler

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, LYS sınavında da yeni bir skandalın kapısını “Sorular çalınacak” iddiasıyla araladı. ÖSYM, “İddialar asılsız” dese de bugün kader sınavlarına girecek öğrenciler yine tedirgin.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, kendisine gelen ihbar üzerine soruların çalınmasını önlemek için ÖSYM’yi ve Emniyet’i alarma geçirdi. Özcan, ihbar olayını anlatırken şunları söyledi: “LYS sorularının dışarı çıkartılacağı ve bir AK Parti milletvekilinin e-mail adresine yollanacağı ve ondan atılmış gibi bir izlenim yaratılacağı duyumları geldi. Bunları kimler yapar diye düşündüğümüzde herhalde Ak Parti’nin iyi durumda olmasını istemeyen kişiler yapar diye düşündük. Bu bizi panik durumuna getirdi. Derhal ne yapabiliriz, ne tedbir alabiliriz diye düşündük. Emniyete haber verdik. ‘Siz de bu meseleyi gayet iyi araştırın. Sıkı güvenlik tedbirleri alın, ÖSYM’den kesinlikle bir bilgi sızmasın’ dedik. İnşallah böyle bir şey olmaz. Bu bilgi bize çok güvenilir bir şahıs kanalıyla geldi. Soruları taşıyan TIR’lar yola çıktı. Bütün çalışanlara dikkat edilmesi gerekiyor. Şu an ÖSYM kapalı devrede. Onlara da çok dikkat ediyoruz. Soruların bizim bilmediğimiz yöntemlerle de dışarı çıkarılması mümkün olabilir. Çok korkutucu bir senaryo. İnşallah hiçbir şey olmayacak.”

İhbar çarşamba geldiVatan gazetesinin haberine göre Özcan’ın “Devletin en üst düzeyinde görevli bir kişi” diye nitelediği ihbar kaynağının ise “bir devlet kurumunun iki görevlisi” olduğu öğrenildi. YÖK Başkanı’na ihbarı yapan iki resmi görevli, Özcan ile Ankara’da ismi saklı tutulan bir yerde bir araya geldi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Ziya Özcan dün konuyla ilgili soruları yanıtladı. Özcan, “Evet bir ihbar geldi. Ben de hemen hem size hem de emniyete duyurdum ki tedbir alsınlar diye. Birileri oyun oynamak istiyor herhalde. Ben hiç yapmazdım böyle duyurma işini. Eğer böyle bir şey sonradan gerçekleşirse kimse kimseyi suçlamasın diye yaptım” dedi. Çocukların kaderiyle “hoş olmayan bir şekilde” oynandığını belirten Özcan, “İmtihana 2 gün kalmış. Birileri diyor ki böyle bir şey yapılabilir. Böyle bir tehdit var. Ben de bu tehditten Türkiye’deki herkesi haberdar ettim. Bir daha bu çocukların imtihana 2 gün kala kimse kaderleriyle oynamasın diye” dedi. “ÖSYM Başkanlığının ’iddialar asılsızdır’ diye açıklaması olduğu” yönündeki soruya Özcan, “Ali Bey onu demek istemedi. Ali Bey herhalde ’Biz her gelen ihbara itibar edecek değiliz’ anlamında bir şey söyledi ama bence bu çok ciddi bir ihbar. Onun için ben hiçbir risk alamam” diye konuştu. Özcan, konuya ilişkin İçişleri Bakanıyla görüştüğünü belirterek, gerekli tedbirlerin alındığını, öğrencilerin müsterih olması gerektiğini vurguladı.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS