Bu sözler kadınları çok kızdıracak...

  1. Yazarlar
Bu sözler kadınları çok kızdıracak...
Bu sözler kadınları çok kızdıracak...

Kadınlarla ilgili ilginç yorumlarda bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi eski Öğretim Üyesi Ahmet Küçükusta, kendisinin 'bilim travestisi' olduğunu söyledi. Küçükusta, "Fizikte, kimyada veya tıpta Nobel almış kaç kadın vardır dersiniz?" diye sordu.

Şimdi de ünlü tıp profesörü Ahmet Rasim Küçükusta, bilim insanlarının neredeyse tamamının erkek olduğunu, bu nedenle 'bilim adamı' kavramını kullanmakta hiçbir sakınca bulunmadığını ifade etti.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Prof. Dr. Ahmet Küçükusta, kadınlar konusunda çarpıcı iddiaların yer aldığı bir yazı kaleme aldı.

Prof. Küçükusta, şunları söyledi:

"Mesele kadınların başının altından çıkıyor olmalı. Çünkü çevremden biliyorum; bilimle uğraşan kadınlar kendilerine bilim adamı değil ‘bilim kadını’ densin istiyorlar. Açıkçası, bilim adamı teriminden ‘kıllanıyorlar.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada çok az sayıda bilim kadını var. Mesela, fizikte, kimyada veya tıpta Nobel almış kaç kadın vardır dersiniz? Ya da müzikte, edebiyatta, sosyolojide sivrilmiş, deha, virtüöz seviyesine erişmiş kişilere bakarsanız, bunların içinde de parmakla sayılacak kadar az kadın çıkar.

Durun; hemen ‘Ama üniversitelerimizdeki kadın doçentlerin, profesörlerin sayısı her geçen gün artıyor. Birçok fakültede erkekten çok kadın öğretim üyesi var’ demeye kalkmayın. Bilim adamlığı başka şey öğretim üyeliği başka şey. Her profesör bilim adamı olmadığı gibi, bilim adamı olmak için de illâ profesör veya doçent olmak da gerekmez.

Hem bilim insanı hem bilim kadını sözlerinden mustaripim. Hadi, madem bilim insanı var, o zaman ‘bilim hayvanı’ da olmalı diye cinslik yapmayalım ama yarın oğlanlar, lezbiyenler, travestiler, onun bunun çocukları ve daha bilmem kimler ayaklanırlarsa ne olacak? ‘Biz ne bilim adamıyız ne bilim kadını. Biz ‘Bilim lezbiyeniyiz’ veya biz ‘Bilim transseksüeliyiz’ diye herkes kendi terimini yaratırsa kim ne diyebilir?"
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS