Tutuklu vekiller ile iligili ne yapılabilir?

  1. Yazarlar
Tutuklu vekiller ile iligili ne yapılabilir?
Tutuklu vekiller ile iligili ne yapılabilir?

Anayasa Mahkemesi'nin başındaki isim Haşim Kılıç'ın cuma günü "bizim söyleyeceklerimiz olabilir" demesinin ardından 'tutuklu vekiller ile iligili ne yapılabilir?' sorusu gündemde. O açıklamadan sonra Anayasa Mahkemesi'nin ne yapabileceği üzerinde bazı senaryolar konuşulmaya başlandı. Ergenekon sanıkları için bireysel başvuru, Hatip Dicle için YSK kararını iptal davası. İşte o senaryolar...

Birincisi, bireysel bavşuru ile ilgili. Milletvekili seçildikleri halde tutuklulukları devam eden Engin Alan, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal için  "hak ihlaline uğradıkları" iddiası ile Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecekler. 12 Eylül referandumunda kabul edilen anayasa değişikliği ile Yüksek Mahkeme'ye bireysel başvuru yapılmasının önü açılmıştı. Ama bireysel bavşuru Eylül 2012'den önce yapılamıyor. Yani Ergenekon sanıklarının bireysel başvuru için 2012'yi beklemeleri gerekiyor. Eğer o arada Meclis'te yeni bir  yasal düzenleme ile Eylül 2012 tarihi öne çekilmezse.

Ve ikinci senaryo...


Bu daha çok Hatip Dicle'yi ilgilendiriyor.

Bazı hukukçulara göre, Yüksek Seçim Kurulu mazbatasını almış milletvekili olmuş birinin vekilliğini düşürerek yetki gasbında bulundu. Anayasa'nın 84 ve 85. maddelerine işaret edilerek, milletvekilliği düşürme yetkisi Meclis'e ait deniliyor.

YSK'nın kararı Meclis Genel Kurulu'nda vekilliğin düşürülmesi ile eş sonuç doğrumşutur yorumundan yola çıkan bazı hukukçular,Hatip Dicle'nin karara Anayasa Mahkemesi'nde itiraz edebileceği görüşünde. Bu nedenle, BDP'lilerin 7 gün içinde Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecekleri belirtiliyor.

Ama Bahattin Şeker ve Merve Kavakçı örnekleri var. Milletvekillikleri Meclis tarafından değil YSK tarafından düşürülmüştü. Yani yetki gaspı  iddiası bu boyutu ile tartışmalı.Diğer yandan Dicle Anayasa Mahkemesi'ne başvursa bile hüküm almış olması nedeni ile vekilliğinin düşürülmesi anayasaya aykırı bulunmayabilir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS