Formülü Eminağaoğlu buldu

  1. Yazarlar
Formülü Eminağaoğlu buldu
Formülü Eminağaoğlu buldu

Tutuklu milletvekili krizinin çözümü için YARSAV eski Başkanı ve Yargı-Sen Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'ndan öneri geldi.

Eminağaoğlu, "Adalet Bakanı ya da Yargıtay Başsavcısı, CMK’da bulunan, kanun yararına bozma maddesini işletirlerse sorun en kısa yoldan çözülür’" dedi.

Japonya’nın milli gün kokteyline katılan Eminağaoğlu Gazeteport'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Krizin çözümündeki formül, Adalet Bakanı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın elindedir. Ceza Muhakemeleri Yasası’nın 309 ve 310’uncu maddelerinde, Bakan ile Başsavcıya yüklenen görevler var. Onlar görevlerini yaparsa sorun hukuken çözülecektir. Bu yolun kullanılmaması anılan organların hukuku gözetmedikleri anlamına gelir. Bulundukları nokta yönünden hukuk ekseninde bir duruş sergilemedikleri anlamı çıkar"
 
Kanun yararına bozma

Eminağaoğlu’nun işaret ettiği CMK’nın bu maddeleri "Kanun yararına bozma" başlığını taşıyor. Maddede şöyle deniliyor:

‘"Hakim veya mahkeme tarafından verilen ve istinaf veya temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen karar veya hükümde hukuka aykırılık bulunduğunu öğrenen Adalet Bakanlığı, o karar veya hükmün Yargıtayca bozulması istemini, yasal nedenlerini belirterek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak bildirir.  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, bu nedenleri aynen yazarak karar veya hükmün bozulması istemini içeren yazısını Yargıtay’ın ilgili ceza dairesine verir. Ceza dairesi ileri sürülen nedenleri yerinde görürse, karar veya hükmü kanun yararına bozar. Bu yetki, resen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından da kullanılabilir. "


Gazeteport
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS