"Korumam da katliamcıydı"

"Korumam da katliamcıydı"

Çorum olaylarıyla ilgili Radikal'e konuşan dönemin Başsavcısı Türker: Polis korumam ayrıldıktan hemen sonra bir kişiyi öldürmüştü.

Haziran ve Temmuz 1980’de 57 kişinin öldürüldüğü, yüzlerce Alevi yurttaşın yaralandığı Çorum olaylarının yıldönümünde Radikal gazetesine konuşan dönemin Çorum Başsavcısı Ertem Türker "Benim korumam Çorum olaylarındaki bir cinayetten mahkum oldu" dedi.

Devletin aymazlık içerisinde olduğunu, polislerin sağcılarla birlikte Alevilere ve solculara karşı silahla çatıştığını anlatan Başsavcı Türker, katliamın etnik ve mezhepsel amaçlı olduğunu belirtti.

Çorum’da, 1976-1981 arasında Başsavcı olarak görev yapan Türker, şunları söyledi:

"Davalar birleşik görülmeliydi"

Çorum’da Amerika kaynaklı bir oyun oynandı. Kamu görevlileri olarak oyunun aktörü olduk. Çorum davaları 3. Ordu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nde, Erzincan’da görüldü. Davalar ayrı ayrı; sıradan öldürme, yaralama ve hakaret davası gibi muamele gördü. Oysa hepsi irtibatlıydı. Davaların sağlıklı sonuçladığına inanmam.

"Devlet aymazlık içindeydi"

Yeterince önlem alamadık. İdareciler aymazlık içindeydi. Birkaç gün önce Ankara’da Bakan Gün Sazak öldürülmüştü. Olaylar “Çorum’a geliyorum” diye bağırıyordu. Çorum Valisi’ni uyardım. Vali, emniyet müdürüne sordu. Emniyet müdürü, ‘Korkmayın tedbirinini aldık’ dedi. Olayların ‘Geliyorum’ dediği dönemde, biz atış eğitimi ve talim yapıyorduk, kim atış yapacak da akşam yemeği alacak diye. Bu büyük bir aymazlıktı.

"Polisler taraf tuttu"

Adliye ve jandama tarafsızdı. Polis çok taraflı davranmıştır. İktidar tarafında durmuştur. Polis ‘Bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemezsiniz’ diyen Başbakan Demirel’in yanındaydı. İktidarın gözüyle bakıyorlardı. Onlara göre, Aleviyseniz peşinen komünistsiniz, komünistseniz Sovyetler’densiniz, düşmansınız demekti.

Koruma cinayet işledi

Bazı polisler Alevilere ve solculara karşı çatışıyordu. Polis korumam Ekrem Bağna üç polisle birlikte cinayetten hüküm giydi. Korumalığımdan ayrıldıktan hemen sonra olaylarda yanlı hareketleri olmuş ve mahkûm olmuştur. Cinayetten... (Ekrem Bağna Çorum’da Servet Yıldırım isimli bir kişiyi dört polisle birlikte öldürmekten 36 yıl hapis cezasına mahkûm oldu.)

Alevilerin üzerine düşmanca gidilmiştir. Bu acıyı içinde duyanlardan birisiydim. Hafızam beni yanıltmıyorsa 50 küsur kişi ölmüştür. Bazıları işkence yapılarak öldürülmüştür. Polisin yanlı davranışlarına misal vereyim: Telefonla ihbar alıyorum. Tarlada ölü var diyorlar. Polisi gönderiyorum. ‘Ölüyü bulamadık’ diyorlar. Çünkü ölen, Alevi! Sağcı olsa hemen bulunuyordu.

"Aynı silah"

Çorum, silah tüccarlarının oyun sahası oldu. Aynı silahla sağcı da solcu da öldürülüyordu. Birkaç silahı tespit ettim.

"Soykırım kokuyor"

Bence artık zamanaşımı var. Çorum, soykırım mıydı? Biliyorsunuz, onda zamanaşımı yok. Ama soykırıma sokmak da mümkün değil. Öyle kokuyor ama... Mahalle ağzıyla söyleyeyim; sen benden değilsin! Sen Alevisin! E, ne olacak? Sen komünistsin! Amaç bunları ortadan kaldırmaktı. Şanslıysanız, önce Müslüman dünyaya gelirsiniz. Biraz daha şanslıysanız, Hanefi mezhebinden. E, bunların mezhebi Alevi olunca...
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS