Ölüdeniz alarm veriyor!

Ölüdeniz alarm veriyor!

Muğla'nın Fethiye ilçesinin ince kumlu plajlarıyla dünyaca ünlü Ölüdeniz sahilleri kirlilik nedeniyle alarm veriyor.

Muğla'nın Fethiye İiçesinde plajlarıyla ünlü Ölüdeniz Beldesi'ndeki deniz kirliliği tatilcileri isyan ettirdi.

Teknelerin sintine atıklarını denize boşaltması nedeniyle Belcekız Plajı'nda deniz yüzeyini yağ kapladı.

Ölüdeniz'de tatil yapan birçok yerli ve yabancı turist, serinlemek için gittikleri Belcekız Plajı'nda yağ atıkları içinde yüzmeye çalıştı.

Her gün binlerce kişinin denize girdiği plajdaki kirlilik, tatilcileri tepkisine neden oldu.

KİRLİLİK HAVADAN DA GÖRÜNTÜLENDİ

Deniz kirliliğine Ölüdeniz'de yamaç paraşütü yapan pilotlarda duyarsız kalmadı. Pek çok pilot, denizdeki kirliliği havadan görüntüledi.

Easy Riders Paraşüt Pilotu Ceyhun Aksoy, "Kirlilikten dolayı ne yapacağımızı şaşırdık. Belcekız Plajı'nın her türlü görsel güzelliğini çekerek müşterilerimize veriyoruz. Fakat şimdi kirliliği görüntülemeye başladık. Yetkililer bir an önce önlem almalıdır" dedi.

Şikayetlerin artması nedeniyle Fethiye Sahil Güvenlik ekipleri, denetimlerini sıklaştırdı.

TUR TEKNELERİNİN UZAKLAŞTIRILAMASINI İSTEDİ

Belcekız plajını işleten Muğla El Sanatları Sanayi Ltd. Şti. (MELSA) Fethiye Koordinatörü İbrahim Akoğlu, konuyla ilgili sıkıntıyı Fethiye Kaymakamlığına bildirdiklerini söyledi. Kaymakamlık ve Sahil Güvenlik ekiplerinin tekneleri takip etmesi gerektiğini kaydeden Akoğlu, "Bizim görevimiz olmamasına rağmen botlarla denize açılarak yüzeydeki pislikleri temizliyoruz. Teknelerin plajdan çekilmesi gerekir. Bizlerde çok mağdur durumdayız. Tatilcileri olumsuz etkiliyor" diye konuştu.

KİRLİLİĞİN NEDENİ GÜNEŞ KREMLERİ

İddialara yanıt veren Belcekız Deniz Motorları Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yüksel Karakaya, denizin kirliliğinin teknelerden kaynaklanmadığını savunarak, "Belcekız Plajı'nda yıllarca bu sorunla karşı karşıyayız. Kirlilik tamamen rüzgarın kıyıya getirdiklerinden oluşmaktadır. Rüzgardan dolayı, oluşan toz ve çam ağaçlarından gelen kirliliktir. Belcekız ve Kumburnu'nda binlerce insanın kullandığı güneş kremleri de kirliliğe neden olmaktadır. Plaja bağlı bulunan 14 teknenin bıraktığı bir kirlilik değildir" dedi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS