İşte Norveç'i kana bulayan adam!

İşte Norveç'i kana bulayan adam!

Sarı saçlı, mavi gözlü hatta kimilerine göre yakışıklı... Norveç'in Utoya adasındaki kanlı saldırının sorumlusunun yalnızca dış görünüşü bile, Avrupa ve Amerika'nın her terör saldırısının ardından çizdiği radikal İslamcı terörist profiline hiç de uymuyor. Saldırgan Anders Behring Breivik aşırı sağcı bir Hıristiyan ve savaş oyunları özel ilgi alanına giriyor...

Polisin verdiği bilgiye göre, o, sarı saçlı, mavi gözlü, uzun boylu, polis üniformalı biri.

Yani Utoya adasındaki ve Oslo'daki her iki kanlı saldırıların sorumlusu, Avrupa'nın "İslami terörist" profiline hiç de benzemiyor.

Aksine, Norveçli Anders Behring Breivik, aşırı sağ görüşlü bir Hıristiyan. Facebook profilinde, muhafazakar, Hıristiyan ve bekar olduğu yazıyor.

32 yaşındaki saldırganın kökten dinci görüşlü internet sitelerinde yorumlar yaptığı da belirtiliyor.

Yorumlarda kendisini milliyetçi olarak tanıtıyor ve çok kültürlülüğe karşı olduğunu ifade ediyor.

Yine Facebook profiline göre Breivik, av ve "World of Warcraft" ve "Modern Warfare 2" gibi savaş oyunlarıyla ilgileniyor.

Saldırganın bir de Twitter hesabı var. Paylaştığı tek iletide söylediği şeyse hayli ilginç: "İnancı olan biri, ilgisi olan 100 bin kişiye denktir."

Utoya katliamının fotoğrafı yayınlandı

Norveç devlet televizyonu NRK muhabiri Marus Arnesen farkında olmadan çektiği ve VG gazetesinin internet sitesinde yayımlanan bu fotoğrafta saldırgan, etraftakilere ateş açtıktan sonra adanın sahilinde, cesetlerin arasında dolaşırken görünüyor.

Fotoğraftaki kişi Norveç basınında saldırının zanlısı olduğu öne sürülen Anders Behring Breivik'e benziyor.

Ölü taklidi yaparak olaydan sağ kurtulduğunu anlatan Prableen Kaur isimli genç kadın da yaşadıklarını "Saldırgan ateş etmeye başlayınca polis bize neden ateş ediyor diye düşündüm" sözleriyle anlatmıştı.

Saldırganı adaya getiren feribottakiler de polis üniformalı bir kişinin "Oslo'daki patlamadan sonra kontroller yapacağı gerekçesiyle" adaya geldiğini anlatmıştı.


{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS