'Solcu' diye ordudan atılan ilk Güneydoğu gazisinin çilesi

  1. Yazarlar
'Solcu' diye ordudan atılan ilk Güneydoğu gazisinin çilesi
'Solcu' diye ordudan atılan ilk Güneydoğu gazisinin çilesi

Doğu'da ilk gazi olan asker Ahmet Şener, 'solcu' diye ordudan atılmış. Şener, YAŞ'zedeler için çıkan yasadan da yararlandırılmadı.

PKK ile mücadeledeki ilk gazi Jandarma Üsteğmen Ahmet Şener’in, darbezede askerlere haklarının iadesini öngören yasadan yararlanmak için yaptığı başvuru reddedildi. Şener, yaralı haldeyken, solcu olduğu iddiasıyla sorgulanıp işkence edilmiş ve ordudan atılmış. Ahmet Şener’in yaşam hikâyesi ise aslında 12 Eylül askeri darbesinin karanlıkta kalan yüzünü de ortaya koyan bir örnek. Şener, konuşmaya, mayına basarak şehit olan Fahrettin Çoban adlı dönem arkadaşının hikayesini anlatarak başladı: “Henüz vurulmamıştım ve görevdeydim. Telsizden öğrendim. Fahrettin hudutta mayına basarak şehit oldu. Ama o yılın kıdem sıra kitabında re’sen emekli diye yazmışlardı Fahrettin’i. Ordudan atılmış gibi... O da 78’lilerdendi. Garip ve garabet bir durum. Hayret etmiştim o zaman.”

Radikal gazetesinin haberine göre Şener, 10 Mayıs 1983’te Uludere yakınlarında pusuya düşürülerek ağır yaralanmış. Çatışmada üç asker de şehit olmuş. Aynı yılın aralık ayında ise tedavisi sürerken İzmir’den gözaltına alınarak, Ankara’ya, 1980’lerde sık anılan istihbarat okuluna getirilmiş. Burada ‘solcu olduğu’ iddiasıyla işkenceyle sorgulanmış ve önüne konulan ifadeyi imzalamış. Şener daha sonra İstanbul’a gönderilmiş ve Selimiye Kışlası’nda hâkim karşısında bulmuş kendisini. ‘Üçüncü Yol’ adında, daha önce hiç duymadığını söylediği örgüte üye olmakla suçlanıyormuş.

Hâkim kararına rağmen

Hâkim, ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ karar vererek Şener’i serbest bırakmış. Askeri savcılık da ‘göreve dönebilir’ kâğıdı vermiş. Yargı kararına rağmen iki ay sonra Şener’e re’sen emekli edildiği bildirilmiş. Çatışma da aldığı yara sonucu sol kolu üç santimetre kısa olan Şener daha sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: “Harp Okulunu bitirmişim, 6 yıl subaylık yapmışım, birden bire ortada kalınca diğer arkadaşlarla birlikte geçim derdine düştük. Ne yapacağız, hangi mesleği sürdüreceğiz. Babam inşaat ustasıydı. Sabah eski kıyafetlerimi giydim ve babamla inşaata gittim. İşçilik yaptım.

Bir süre sonra borç harç ,inşaat malzemeleri satan bir dükkan açtık babamla. Ardından mermercilik öğrendim ama ekonomik kriz nedeniyle çok sürdüremedik. Şu anda SSK’dan emekliyim ve evde oturuyorum. Anlayacağın geçinip gidiyoruz kıt kanaat.”

Yaşadıklarına yıllar geçmesine rağmen anlam veremeyen Şener, şöyle devam ediyor: “Orada ölmüş olsam şehit statüsünde olacaktım. Aileme maaş bağlanacaktı. Kurşun üç beş santim sapsa ölecekmişim. Birkaç santimle hayatta kalıyoruz ama işkence ile ifade alıyorlar...”

Şimdi beni neden umutlandırdılar ki?

‘Solcu’ olduğu suçlamasıyla ordudan atılan Ahmet Şener, şöyle diyor: “6191 sayılı düzenlemenin ardından başvurduk. YAŞ kararı olmasına rağmen yanıt olumsuz geldi. Benimle birlikte, savcının karşısına 5’i karacı, 4’ü jandarma 9 tane 78’li subay çıkmıştı. Karacı arkadaşların başvurusu kabul edildi, bizimkiler ret. Sonuna kadar gideceğim ama bu kanun çıkmasaydı hiç olmazsa kendi halimizde yaşayıp gidiyorduk. Şimdi durup dururken beni neden umutlandırdılar ki?”

6191 sayılı yasa kimler için geçerli oluyor?

22 Mart 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6191 sayılı yasaya eklenen geçici madde ile 12 Mart 1971 tarihinden kanunun yayımı tarihine kadar, yargı denetimine kapalı idari işlemler veya Yüksek Askeri Şûra kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişiği kesilenler (vefatları halinde hak sahipleri) Milli Savunma Bakanlığı’na başvurarak özlük haklarının iadesini isteyebiliyor. Ancak 12 Mart ve 12 Eylül darbeleri döneminde ordudan atılan sol görüşlü askerlerin başvurusunun reddedildiği diğer YAŞ’zede askerlerin başvurularının ise kabul edildiği belirtiliyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS