İşte katliamın faturası

  1. Yazarlar
İşte katliamın faturası
İşte katliamın faturası

Anders Behring Breivik'in Norveç'te iki ayrı online alışveriş sitesinden 32 litre uçak yakıtı aldığına ve hesabına yatan euroları bu şekilde harcadığına dair fatura ortaya çıktı.

Model uçaklar için yakıt satan online sitelerden geçen yıl eylül ayında alışveriş yaptığı görülen Breivik’in bu yakıtı gübreden bomba imal ederken kullandığı sanılıyor. Yakıtın alındığı sitelerden biri olan RCbutikken CEO’su Thor-Ole Oterhals, Norveç’in en büyük ikinci gazetesi VG’ye yaptığı açıklamada saldırıların ardından Breivik’in adını duyar duymaz kayıtlarına baktığını, bilgisayar ekranında gördüğü isim karşısında şoke olduğunu belirtti.
 
Breivik, RCbutikken’den bir gün önce de Throttlestore’dan yakıt sipariş etmiş. Bergen Üniversitesi’nden Prof. Leiv K. Sydnes, bombanın tahminen 1 ton ağırlığında olduğunu, Breivik’in satın aldığı yakıtta bulunan nitro metanı ateşleme için kullanmış olabileceğini belirtti. Breivik, 1500 sayfalık manifestosunda büyük miktarlarda uçak yakıtını dikkat çekmeden alma yöntemlerini anlatıyordu.

80 bin euro nereden?
Norveç celladı Anders Behring Breivik’in hesabına 2007 yılında yatan ve servetini bir anda arttıran 80 bin euronun kaynağı araştırılıyor.

Norveç’in başkenti Oslo’da geçen hafta cuma günü gerçekleştirilen saldırının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen ülke hâlâ kendisine gelebilmiş değil. Saldırganın aralarından olmasının da şokunu yaşayan Norveçliler bu kez topu İslami teröre atıp işin içinden çıkamayacaklarının farkında. 76 kişiyi gözünü kırpmadan öldüren Anders Behring Breivik ile ilgili satır aralarında kalan bir detay ise saldırıları planlarken yalnız olmadığı yönündeki kuşkuları körükleyecek cinsten. 

Çalışmadan yaşadı 
Zira Independent gazetesinde Breivik’in yaşamöyküsüne yer verilen haberde 2007 yılında hesabına yatan 80 bin euro (631 bin 663 Norveç Kronu) ile çalışmadan yaşayabildiği iddia ediliyor. Breivik’in yetiştiği Skoeyen kentinde okul arkadaşlarının çoğu şimdi doktor, avukat ve yönetim danışmanı. Modern bir evde İşçi Partili çalışan anne-babanın çocuğu olarak yetişen Breivik’in normal bir çocukluk geçirdiği söyleniyor. Daha sonra kısa bir süre askerlik macerası ve sık değiştirilen işler geliyor. 

Bir rivayete göre kendisine ait bilgisayar şirketi vardı ve oldukça iyi kazanıyordu ancak yıllarca düşük ücretle bir çağrı merkezinde çalışıp ‘sessizce’ yaşadığı kanısı ağır basıyor. Norveç’te kişilerin hesap bilgileri kamuya açık ve bunlar incelendiğinde Breivik’in 2006’da hesabında yaklaşık 1000 euro değerinde 7 bin 471 kron varken bir yıl sonra bu rakamın 631 bin 663 krona yükseldiği görülüyor.

Breivik, atış kulübüne üye çıktı
Çocukluk ve okul arkadaşları tarafından sorunlu ve yalnız bir çocuk olarak tarif edilen Anders Behring Breivik’in başkent Oslo’daki bir atış kulübüne üye olduğu da ortaya çıktı. Pistol klup kulübü, internetteki sayfasından yaptığı açıklamada, Breivik’in 2005 ile 2007 arasında üyeleri olduğunu, ara verdikten sonra üyeliğin Haziran 2010’da yenilendiğini duyurdu. Kulüp, “Bu trajik olaylardan önce uyarı niteliği taşıyabilecek herhangi bir unsur dikkatleri çekmemiştir” ifadesini kullandı. Siyasi niteliği olmayan sportif bir kurum olan Pistol klup ’ün 400 civarında üyesi bulunuyor.{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS