"Baransu kaçırdı"

"Baransu kaçırdı"

Bir Gün gazetesi, Taraf gazetesinde dün yayınlanan Mehmet Baransu imzalı "Yoldaş General" haberindeki hatayı ifşa etti. Gazete haberi yazan Mehmet Baransu'nun TBKP üyesi Ziya Güler kod adlı Feridun Gürgöz'ü, Korgeneral Ziya Güler sandığını ortaya çıkardı.

Bir Gün gazetesi, Baransu'nun Ziya Güler'in TBKP'ye yazdığı bir mektubu ortaya çıkardığını belirtti. Ancak gazete bu mektubun yazarının Feridun Gürgöz olduğunu açıkladı.

Haberde şöyle denildi:

"Taraf gazetesi Mehmet Baransu imzasıyla 29 Temmuz 2011 günü "Yoldaş General" başlığı ile Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Korgeneral Ziya Güler'le ilgili iki MİT belgesi yayımladı. MİT tarafından savcılığa gönderilen belgeden birinde Korgeneral ziya Güler'in 1972 yılında THKP-C mensubu olduğu, 1989'da ise TBKP (Türkiye Birleşik Komünist Partisi) yöneticisi olduğu iddia edildi. Böylece Ergenekon ile devrimciler arasında bağlantı kurulmaya çalışıldı.

Baransu bir de adı geçen subayın TBKP'nin Polit Bürosu'na yazdığı değerlendirmeyi bulduğunu zannedip yayımladı. TBKP'li Ziya Güler'in Korgeneral Ziya Güler'le uzaktan yakından bir ilgisi yok. Ziya Güler, TBKP Merkez Komite üyesi ve Federal Almanya Yöre Sekreteri Feridun GÜrgöz'ün pati adı. TBKP Polit Bürosu'na Ziya Güler imzasıyla yazılan değerlendirme de ona ait. Feridun Gürgöz, TÜSTAV'dan yayımlanan anılarında Ziya Güler adını kullandığını açıklamıştı."

Bir Gün gazetesi haberde Taraf gazetesi yazarlarından Nabi Yağcı'nın eski TBKP Genel Sekreteri olduğunu hatırlatarak, Baransu'ya "önüne konulan belgeleri neden doğrulatmadığını" sordu.Nabi Yağcı da açıklama yaptı

Bu arada Taraf gazetesi yazarı ve eski TBKP Genel Sekreti Nabi Yağcı da bugünkü köşesinde bu konuya değindi.

Not başlığı altında yer alan bölümde Yağcı, Ziya Güler adını hiç duymadığını söyledi ve Baransu'nun haberinde kafalara takılan birçok noktanın olduğunu yazdı.

İşte Yağcı'nın konuyla ilgili yazdıkları:

"Dünkü Taraf'ta "Yoldaş General" başlığı altındaki haberde Balyoz davasından tutuklu muvazzaf Korgeneral Ziya Güler hakkında iki MİT belgesi yayımlandı. Bu belgelerden biri 1989 taraihinde Ziya Güler'in TBKP'ye gönderdiği söylenen bir raporla ilgili. Ziya GÜler adını hiç duymadığımı, hakkında bir bilgiye sahip olmadığımı açıklamak gereğini duydum. Gerekliydi, çünkü susmak, ikrar sayılabilir ve eğer bir haksızlık varsa birinin haksız yere suçlanmasına neden olabilirdi. Kaldı ki, böyle bir belge gerçekse bile, eğer başkaca kanıtlar yoksa salt bundan dolayı bu kişinin bir kalkışma içinde olduğu söylenemez. Haberde kafalara takılan birçok nokta var ama kişiyle ilgili bilgi sahibi olmadan söylenemebilecek başkaca bir şey de yok." 

(Kaynak: Birgün / Taraf) 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS