Taraf yazarı Org. Özel'i böyle anlatmıştı

  1. Yazarlar
Taraf yazarı Org. Özel'i böyle anlatmıştı
Taraf yazarı Org. Özel'i böyle anlatmıştı

Taraf Gazetesi yazarı eski asker Namık Çınar, 9 Ağustos 2010'da kaleme aldığı yazıda, devre arkadaşı olan ve Genelkurmay Başkanı vekili olan Org. Necdet Özel’i anlatmıştı, Çınar, Özel için "Dengenin, vakaretin ve askeri olgunluğun simgesi" ifadelerini kullanmıştı.

İşte Taraf Gazetesi yazarı eski asker Namık Çınar'ın devre arkadaşı Org. Necdet Özel ile ilgili o yazısı:

“Necdet Özel, Harb Okulu’ndan devre arkadaşım olur. Ben altıncı bölükteyken, o beşte idi. Ömrü boyunca eğitim alanlarının ve tatbikatların güneş ve rüzgârlarında ensesi ve elleri kavrulmuş, ‘emek adamı’ bir subay olan babası da, Harp Okulu Öğrenci Alayı’nın komutan yardımcısıydı. Fakat, ‘Albay Seyfettin Özel’in oğlu olmanın zorluklarını, hiç kimse Necdet Özel kadar bilemez ve hiç kimse o ölçülerde ve onun kadar zorda bir Harp Okulu öğrenciliği yaşamamıştır...

Harp Okulu’nu ve Harp Akademisi’ni ‘birincilikler’le bitirdi. Ve orgeneral olana kadar da, merdivende tırmandığı ne sayıda basamak varsa, hepsini yine birinciliklerle gerçekleştirmiştir.

Buraya kadarki söylediklerim Necdet Özel’in daha ziyade bireysel başarılarıydı ve kendisini ilgilendirirdi. Ama bundan sonraki söyleyeceklerim, artık Türkiye’yi ilgilendirmektedir. ‘Orgeneral Necdet Özel’, gerçekten de daha ilk gençlik yıllarından itibaren, ‘dengenin, vakaretin ve askeri olgunluğun simgesi’ olmuştur. Bu ülkenin gereksinimi olan ‘çağdaş general’i temsil etmektedir.

Bugüne kadar ‘hiçbir zamanda ve hiçbir zeminde’ ‘politik’ bir duruş sergilememiş, burnunu siyasete sokmayı marifet sanan generallerden olmamıştır. Olmadığı ve olmayacağı bir başka şey de; herhangi bir kliğin ya da siyasal grubun ‘adamı olmak’tır...

Anayasal tarzda, ‘yürütme’nin emrinde... Profesyonel askerlik mesleğine meftun biri olarak, ‘TSK’nın başında... ordusunu dış düşmana karşı, tam bir disiplinle harbe hazırlayacak... ‘özlenen yeni anlayış’ın mimarı olabilecek... Generali işaret etmekte ve çağrıştırmaktadır.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS