Personeline son emirle veda etti...

  1. Yazarlar
Personeline son emirle veda etti...
Personeline son emirle veda etti...

"Atatürk ilke ve devrimlerinin rehberliğinde, Cumhuriyetin temel değerlerine, sahip çıkarak var gücünüzle çalışmanızı, son bir kez emrediyorum." Bu son emir, Genelkurmay Başkanı ile birlikte emekliliğini isteyen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e ait.

Yiğit'in veda yazısını Vatan gazetesi yazarı Murat Çelik köşesine taşıdı.

Yiğit, silah arkadaşlarına "Kuvvetli dalgalara ve fırtınalara karşı durmayı öğrendik" diye seslendi.

Oramiral Yiğit, Deniz kuvvetlerinin devletin stratejik menfaatlerine katkıları nedeniyle sürekli hedef alınarak yıpratıldığını ileri sürdü ve "Bu bir tesadüf değil" dedi.

Deniz Kuvvetlerinin bu sıkıntılı süreçten başı dik ve daha güçlü çıkacağından şüphe duymadığını söyledi.

Oramiral Yiğit, tutuklu askeri personelle ilgili olarak da, "Gelinen durum, Deniz Kuvvetlerimizin kurumsal yapısını ve görev fonksiyonlarını derinden etkileyecek bir boyuta ulaşmıştır" değerlendirmesi yaptı.  

Üniformasından ayrılacak olmasından üzüntü duyduğuna da vurgu yapan Yiğit; "Bugüne kadar attığım her imzanın ve aldığım her kararın arkasındayım" dedi.

Genelkurmay'ın sitesinde değişiklik

Bu arada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının emekliliklerini istemelerinin ardından Orgeneral Koşaner'in fotoğrafının olduğu bölüm Genelkurmay Başkanlığının, Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in fotoğrafının bulunduğu bölüm ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığının internet sitesinin ana sayfasından çıkarıldı.

Sitenin "Genelkurmay Başkanları" bölümünde 27. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner'in fotoğrafına ve öz geçmişine yer veriliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının internet sitesinin ana sayfasında ise daha önce Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yiğit'in fotoğrafının ve mesajlarının bulunduğu bölümde, Ulu Önder Atatürk ile deniz üzerine yapılmış ay yıldız fotoğrafı yer almaya başladı. Sitede "komutan" yazan bölümde ise Oramiral Yiğit'in fotoğrafı ve mesajları yer alıyor.

Orgeneral Necdet Özel'in Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmasının ardından ise Jandarma Genel Komutanlığının internet sitesinin ana sayfasındaki fotoğrafı kaldırıldı. Sitede daha önce bulunan komutan öz geçmişi ile mesajları bölümü de sitede yer almıyor. Sitenin güncel haberler bölümünde ise Orgeneral Özel'in veda mesajına yer veriliyor.

Emekliliğini isteyen Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın fotoğrafının bulunduğu bölüm ise Hava Kuvvetleri Komutanlığının internet
sitesinde yerini koruyor. Sitenin ana sayfasında Aksay'ın pilot kıyafetli fotoğrafı ile "Bir asırlık tarihimiz boyunca; milletimizin huzur ve güvenliği, bölgemizin barış ve istikrarı, dünyanın dört bir yanında hangi milletten olursa olsun felakete uğramış insanların refah ve mutluluğu için başarıyla icra edilen görevler Hava Kuvvetlerimiz için şeref tabloları ve övünç madalyaları olmuştur" mesajı yer alıyor.

Bu arada Orgeneral Necdet Özel'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini devralmasının ardından Orgeneral Özel'in fotoğrafı ve öz geçmişi Kara Kuvvetleri  Komutanlığının internet sitesine konuldu.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS