Murat Karayılan yakalandı mı?

Murat Karayılan yakalandı mı?

TRT Haber'e göre, bölücü terör örgütünün terörist elebaşlarından Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı iddia edildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise "İddia sahiplerine sorun. Bize gelen birşey yok" dedi.

rak Devlet televizyonu Ağustos başında sabotaj eylemleri yürüten 7 kişilik PJAK grubuna yönelik yapılan operasyonda grubun başında kod adı Cemil olan Murat Karasaç adlı Türkiye vatandaşı bir kişinin olduğunu açıklamıştı. TRT haberin duyurduğu iddia sahiplerinin Murat Karasaç'la, Murat Karayılan'ı, kod ismini ise Cemil Bayık'la irtibatlandırmış olabileceği öne sürüldü.

TRT Türk Tahran’daki muhabiri Hakan Çelik’e bağlandı. Hakan Çelik  de Karayılan’ın yakalandığı iddiasına ilişkin resmi veya gayriresmi düzeyde doğrulanmadığını bildirdi.

İran Büyükelçisi de haberi teyit edemeyeceklerini bildirdi.

TRT'den açıklama  

TRT Haber saat 14.42 itibariyle Karayılan'ın yakalandı iddialarıının resmi kaynaklarca doğrulanamadığını açıkladı.   

İÇİŞLERİ BAKANI: "İDDİA SAHİPLERİNE SORUN"

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Şahin, "İddia sahiplerine veya iddianın kaynağına sorabilirsiniz. Bizde henüz söylenecek bişey yok" dedi.

Muratlar mı karıştı?

İran Devlet televizyonu, ağustos başında Irak’tan gelerek İran’ın içine sızan ve sabotaj eylemleri yürüten 7 kişilik PJAK grubuna yönelik yapılan operasyonu duyurmuş, operasyonda 3 örgüt üyesinin öldürüldüğünü diğerlerinin canlı olarak yakalandığını bildirmişti.

Operasyonun Türkiye sınırındaki Batı Azerbaycan eyaletinde ve istihbarat birimleri tarafından gerçekleştiği aktarılmıştı.   

Haberde, grubun başında kod adı Cemil olan Murat Karasaç adlı Türkiye vatandaşı bir kişinin olduğu açıklanmıştı. Operasyonda öldürülen Karasaç’ın geçmiş yıllarda bir imam ve bir sivil vatandaşın öldürülme olayına karıştığı belirtilmişti.

29 Temmuz’da İran’ın Türkiye’ye doğalgaz taşıyan boru hattını sınıra yakın bölgede patlatan kişilerin de bu grubun üyesi olduğu kaydedilmişti.

TRT haberin duyurduğu iddia sahiplerinin Murat Karasaç'la, Murat Karayılan'ı, kod ismini ise Cemil Bayık'la irtibatlandırmış olabileceği belirtiliyor.

(DHA)

PKK'dan anında yalanlama

PKK'dan haberle ilgili jet yalanlama geldi.

Fırat Haber Ajansı'na bilgi veren PKK kaynakları Karayılan’ın İran tarafından yakalandığı yönündeki haberleri yalanladı.

Ajansa konuşan PKK kaynakları "Türk devletinin Kandil'e yönelik işgal operasyonu girişimi ve PKK yöneticilerine yönelik suikast tartışmalarının sürdüğü bir sırada TRT tarafından yapılan haberin dikkat çekici olduğunu" belirtti.

Ajans 17.00 itibarıyla yalanlama haberini flaş geçti.

Kardeş Karayılan: "Birşey duymadık"

Gazetecilerin ulaştığı Karayılan'ın kardeşi de konuya ilişkin bilgisinin olmadığını söyledi.

Birecik'in Konak Köyü Sakaltutan Mezrası'nda yaşamını sürdüren, aynı zamanda BDP'nin İl Genel Meclis Üyesi olan Bozan Karayılan, kendisine telefonla ulaşan Doğan Haber Ajansı muhabirine, "Bu konuda bir şey duymadım. Şu anda köydeyim ve televizyondan böyle bir haber geçtiği söylendi. Başka da bilgim yok" dedi.

4 gün önce PJAK açıklama yapmıştı

Son olarak dört gün önce Fırat Haber Ajansı'na konuşan Karayılan İran'ın, PKK'nın ülkedeki uzantısı PJAK'a yönelik operasyonlarını durdurduğunu belirterek “Eğer İran saldırılarını tekrar başlatmazsa tarafımızdan saldırı olmayacak” demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS