Müslüman Kardeşler'den Erdoğan'a tepki

Müslüman Kardeşler'den Erdoğan'a tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'laik yönetim' tavsiyesi kendisine her fırsatta sevgi gösterisinde bulunan Mısırlı Müslüman Kardeşler örgütünün tepkisine neden oldu.

Arap Baharı turuna devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam dünyasının gündemine oturan laiklik mesajlarına Müslüman Kardeşler tepki gösterdi.

Erdoğan, Mısır'da dün yaptığı konuşmada, "Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum" demişti.

Müslüman Kardeşler örgütü, havaalanında "Sen liderimiz olsan Kudüs’ü bile geri alırdık" pankartıyla kahraman gibi karşıladıkları Erdoğan’ın bu sözlerine tepki gösterdi.

"İçişlerimize karıştı"

AP’ye konuşan örgütün sözcüsü Mahmud Gozlan, Erdoğan’ı "Bizimle İsrail konusunda aynı pozisyonu paylaşan, ülkesinin itibarını koruyan saygın bir lider" diye niteledi.

Ancak Gozlan, “Atatürk’ün Türkiye’si laik olabilir ama Mısır Türkiye’den farklıdır. Biz İslami kurallara dayalı bir devlet yönetimi istiyoruz. Erdoğan’ın sözleri Mısır’ın içişlerine karışmaktır” şeklinde konuştu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Gozlan, El Ehram Gazetesi’ne yaptığı açıklamada da, “Başka ülkelerin deneyimleri Mısır’da taklit edilemez. Türkiye’de laik devleti empoze eden şartlar, Mısır’daki mevcut şartlardan farklıdır” diye konuştu.

"İnanmak istemiyoruz"

Erdoğan’ın sözlerinin Türkçe’den Arapça’ya çevirirken bir hata olmuş olabileceğini söyleyen Gazlan, "Onun gibi çok saygı duyduğumuz bir kişinin bu sözleri söylediğine inanmak istemiyoruz” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS