“Bütün yükü Yeni Anayasa’ya yüklemeyin”

  1. Yazarlar
“Bütün yükü Yeni Anayasa’ya yüklemeyin”
“Bütün yükü Yeni Anayasa’ya yüklemeyin”

ABD Yüksek Mahkemesi, Amerikan siyasi sisteminin en güçlü kurumlarından. Başkan’ın atadığı hakimler ömür boyu o görevde kalıyorlar ve gerektiğinde Başkan’ı bile yargılayabiliyorlar. İşte o koltukta oturan çok önemli bir isimle geçen hafta buluştum.

Sandra Day O’Connor, ABD Yüksek Mahkemesi’ne atanan ilk kadın Hakim. 1930 Teksas doğumlu O’Connor’u Ronald Reagan 1981 yılında Yüksek Mahkemeye atadı. Senato’daki onay sürecinde çok sorun yaşamadı ama sonrasında ABD Hukuk Sistemi’nin bu “TANRILAR KATI”ndan ülke yönetimine de damgasını vurdu.

O’Connor, TESEV’in davetiyle bir haftalığına Türkiye’deydi. Ankara ve Adana turunun ardından Pera Palas’ın barında buluştuk. “Türkiye bölge için çok önemli, çok uzlaştırıcı bir rol oynadığınızı görüyorum” diyerek başladı sözlerine.

ABD Yüksek Mahkemesi’nde nasıl karar verirsiniz? Diye sordum. Yanıtı netti: “Biz büyük ölçüde 200 yıllık hukuk tarihimize bakarak içtihadlarla karar veririz. Çok nadirdir içtihatın dışına çıkmamız. Dosya’nın Anayasal yönünü çok iyi irdeler, çok uzun okuruz. Sonuçta bir noktadan onu Anayasa’ya bağlamamız gerekir.”

CNN TÜRK HABER EDİTÖRÜ AHU ÖZYURT'UN YAZISININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN...
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS