"Sıfırcı hoca"dan 17 bankaya uyarı!..

"Sıfırcı hoca"dan 17 bankaya uyarı!..

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, küresel sermaye piyasalarında faaliyet gösteren 17 banka ve finansal kuruluşun kredi notlarını olası indirim için izlemeye aldığı bildirildi.

Moody's yaptığı açıklamada, "sermaye piyasaları şirketlerinin, daha kırılgan fonlama koşulları, geniş kredi faiz farkları, artan düzenleyici kurallar ve daha zorlu faaliyet koşulları gibi güçlüklerle mücadele ettiğini" belirti.

Kuruluş, "Güven, karşılıklı bağlılık ve risk belirsizliği gibi doğal kırılganlıklarla birlikte bu zorlukların, finansal kuruluşların uzun vadeli karlılığını ve büyüme görünümlerini zayıflattığına" işaret etti.

Moody's'in kredi notlarını olası indirim için izlemeye aldığı finansal kuruluşların 9'unun merkezi Avrupa'da bulunuyor.

İsviçreli UBS ve Credit Suisse ve Amerikalı Morgan Stanley'in kredi notlarını üç kademe indirebileceğini belirten Moody's, Amerikalı Goldman Sachs, JPMorgan Chase ve Citigroup ile Alman Deutsche Bank'ın kredi notlarını iki kademe düşürebileceği uyarısında bulundu.

İngiliz Barclays, HSBC, Fransız BNP Paribas, Credit Agricole, Avustralyalı Macquarie Group ve Kanadalı Royal Bank of Canada'nın kredi notlarının iki kademe, Amerikalı Bank of America, Japon Nomura Holding, İngiliz Royal Bank of Scotland ve Fransız Societe Generale'in kredi notlarının da birer kademe indirilebileceği kaydedildi.

Moody's'in, kredi notlarını gözden geçirme sürecinde, müşterilerin güven duyarlılığı, risk yönetimi ve yönetim güçlüklerinin yanı sıra yüksek seviyeli karşılıklı bağlılık ve belirsizliği kapsayan küresel yatırım bankacılığındaki iş modellerindeki yapısal kırılganlıkları gözönüne alacağı belirtildi.

Avrupalı finans kuruluşlarını izliyor


Bu arada Moody's, 114 Avrupalı finans kuruluşunu da olası bir indirim için izlemeye aldı. Kararda, Euro Bölgesi'ndeki borç krizi, bölgeye üye pek çok ülkenin kredi notunun düşürülmesi ve kredibilitesindeki kötüleşmenin etkili olduğu belirtildi.

Söz konusu kuruluşlar arasında Fransız bankaları BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole ve Natixis, Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank, İngiliz bankaları Royal Bank of Scotland ve HSBC, Hollanda bankası HSBC, İspanyol bankası Santander ile İtalyan bankası Unicredit'in de bulunduğu ifade edildi.

Moody's, olası indirim riskiyle karşı karşıya bulunan kuruluşlar arasında 24 İtalyan, 10 Fransız, 9 İngiliz, 21 İspanyol, 6 Hollanda, 7 Alman, 8 Avusturya, 6 Portekiz, 5 İsveç, 4 Slovenya, 2 İsviçre, 1 Finlandiya, 1 Norveç, 1 Belçika, 1 Lüksemburg ve 8 Danimarka bankası olduğunu kaydetti.

İspanya'da 8 özerk yönetimin notu düşürüldü


Öte yandan Moody's, İspanya'daki 8 özerk yönetimin kredi notunu düşürdüğünü açıkladı.

İspanya'daki 17 özerk yönetimden kredi notu düşürülenler Endülüs, Bask, Katalonya, Madrid, Murcia, Castilla y Leon, Galisya, Extremadura olarak sıralandı.

Moody's, Madrid, Galisya ve Extremadura'nın kredi notlarını A3'ten A1'e, Endülüs ve Castillay y Leon'u A3'ten A2'ye, Bask'ı A2'den Aa3'e, Murcia'yı Baa2'den Baa1'e ve Katalonya'yı da Baa3'den Baa2'ye indirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS